СТРАШНО! Инстаграм илегално складиштио биометријске податке више од 100 милиона корисника?
Невероватно...
Друштвене мреже уливају лажан осећај безбедности и потичу кориснике да откривају што више приватних података.
ВОЗАЈУ НАС ДО ЛУДИЛА! Овако се упада у ЦРНУ РУПУ Јутјуба!
АЈФОН 12 ће наводно имати бољи аутофокус, модели за 2022. годину стижу са перископ камером
Али, шта кад те мреже неовлаштено бележе биометријске податке? Пред судом у Калифорнији подигнута је тужба против Инстаграма у којој се наводи како је та апликација и друштвена мрежа у власништву Фејзбук-а, илегално прикупљала биометријске податке више од 100 милиона својих корисника.
У тужби се наводи да је Инстаграм прикупљао, складиштио и потом профитирао од корисничких података без њиховог знања или одобрења. Тужиоци се позивају на закон о приватности података из Illinoisa који брани било какво прикупљање биометријских података појединца без његовог одобрења. Ако суд утврди да је Инстаграм односно Фејзбук крив, могао би да буде присиљен да плати и до 5000 долара по кориснику.
Ово није прва таква тужба против Фејзбук-а. Прошлог месеца је, у сличној тужби због коришћења биометријских података на Фејзбук-у, компанија понудила да у склопу нагодбе плати укупно 650 милиона долара одштете. Нагодба још није постигнута па је могуће да ће Фејзбук морати да понуди још. Питање коришћења биометријских података како на друштвеним мрежама, тако и у различитим системима за идентификацију људи широм света, наишло је на различите реакције. Док организације за заштиту личних података сматрају како се биометријски подаци не би смели складиштити и користити без знања појединаца, други истичу да су они нужни за развој система за препознавање лица и спречавање криминала. У ЕУ је стајалиште подељено па би свака земља чланица требала засебно да одлучи о томе шта ће и колико допустити, а да при томе не ограничава иновације и развој нових технологија.