Сумњате да вам прислушкују телефон? Ево како да препознате да ли вас прате
Хакери за кратко време могу да сазнају баш све о вашем животу, могу путем ГПС-а сазнати где се налазите, где купујете, шта купујете, где се крећете.
Сви смо се барем једном питали да ли неко прислушкује наш телефон? Напредовањем технологије, прислушкивање и праћење уређаја постало је веома лако, посебно када су у питању паметни уређаји.
Хакери за кратко време могу да сазнају баш све о вашем животу, могу путем ГПС-а сазнати где се налазите, где купујете, шта купујете, где се крећете, могу да прикупе разне податке о вама и продају их на "дарк webu" или да их једноставно искористе за крађу идентитета.
Најчешћи симптоми
Реадерс Дигест је открио неке од најчешћих знакова да вас нетко прати.
Мобилни уређај се сам ресетује. Ако телефон почне да вам се сам ресетује, то значи да је можда хакован, односно, значи да вам је уређај вероватно покупио "malware" и да је он дошао у сукоб с осталим апликацијама.
Драстично успоравање уређаја. Ако вам је телефон одједном зантно спорији, губи на брзини и смањује му се капацитет батерије, значи да вам је можда нетко "упао" у систем.
Један од индикатора је и појава чудних звукова. Ако чујете јеку, статичне звукове или кликтање, то може бити знак да вам неко прислушкује уређај. Стручњаци тврде да се то догађа ретко, јер су хакери пронашли нове начине за прислушкивање и праћење, али треба обратити пажњу на квалитет звука.
Уређај се предуго искључује. Ово је врло честа појава, а ако приметите да се телефон искључује знатно дуже него иначе то може значити да ваш уређај пре потпуног гашења шаље податке трећој страни, чиме се продужава процес гашења.
Често прегревање. Ако вам се уређај греје иако на њему не радите ништа посебно, то је веома чест индикатор да вам је уређај хакован. Малициозни програми у позадини раде непрекидно и невидљиви су кориснику, али их зато физички можете осетити јер ће вам телефон бити ужарен. Наравно, може да се прегрева и због лоше батерије.
Исто тако, обратите пажњу на потрошњу мобилних података, ако вам се претерано губе гигабајти, а не користите ништа што их троши, то значи да их нетко троши уместо вас.
Како се заштитити?
И шта да урадите на крају да бисте то спречили? Прво што можете, јеста да ресетујете уређај. Неке апликације за праћење ослањају се на то да баш никада нећете ресетовати уређај, а овим потезом можете се решити тог малвера. Антивирус може бити од користи, али не значи нужно да сте потпуно заштићени.
Најбоље што можете урадити јест да ГПС држите искљученим и палите га само када вам је потребан. Важно је ажурирати уређај када се појаве нова ажурирања и брисати све апликације које нису проверене и које не користите.
Ако баш ништа не упали, увек можете вратити уређај на фабричка подешавања и направити неки "бацкуп" свега што вам је важно.