СВАКА ИМ ЧАСТ: Виртуелна библиотека у МАЈНКРАФТУ као светионик у борби против цензуре
Леп гест...
Будући да све више влада широм света посеже за цензуром коју користи као средство контроле, новинари, а најпре Репортери без граница, се на различите начине боре против овог тренда, те за дистрибуцију информација понекад користе и неочекиване канале. Последњи међу њима нашао се у оквиру игре Минецрафт, а у облику виртуелне библиотеке.
Тако играчи сада могу да дођу и до цензурисаних информација, и то посебно важи за оне који се налазе у земљама у којима је контрола на високом нивоу, а довољно је да покрену Минецрафт мапу, и крену да претражују виртуелне полице такозване „Нецензурисане библиотеке“. Међу Минецрафт књигама могу да пронађу и забрањене чланке, те информације о новинарима који су цензурисани у својим земљама, а играчи могу да их читају захваљујући томе што Минецрафт може да се игра чак и у земљама са јаком цензуром.
ХИТ: Направили су робота који сам поставља трпезу (ВИДЕО)
ОПРЕЗ! Шире се лажи о КОРОНА ВИРУСУ! Ако добијете овакву ПОРУКУ - одмах је ИЗБРИШИТЕ!
Библиотека се састоји од више од 12,5 милиона Минецрафт блокова, а саградило ју је 24 играча из 16 различитих земаља, а за то им је било потребно око 250 сати. У библиотеци се између осталог, налазе и текстови петоро цензурисаних новинара из Русије, Мексика, Египта, Вијетнама и Саудијске Арабије. Крила библиотеке су организована по земљама, и означена заставама, а играчи могу да преузму игру и мапу, и, на пример, са својим Минецрафт јунаком ушетају у руско крило, изаберу књигу и прочитају чланак са портала грани.ру, који је блокиран у матичној земљи, а због тога што извештава о актуелним протестима.
Новинарка Хатице Ценгиз из Саудијске Арабије такође је сарађивала на пројекту, а како би у библиотеку уврстила и текстове свог партнера Јамала Khashoggija, који је убијен у октобру 2018. године.