ТАМНА СТРАНА ИНТЕРНЕТА: Колико криминалци плаћају ваше личне податке?
Пазите шта објављујете на друштвеним мрежама.
Подаци попут корисничких имена и лозинки за бројне сервисе попут мејлова, фејсбука, твитера, нетфликса, подаци о банковним картицама, возачким дозволама, пасошима и слично тражена су роба на интернету, и на "Дарк Webu" хакери и онлајн криминалци плаћају велике суме новца да се домогну тих информација.
ВИКИПЕДИЈА ЋЕ ПАСТИ У ЗАБОРАВ: Спрема се далеко ОЗБИЉНИЈИ сајт! Ево која ДРЖАВА доноси новину
Сигурносни стручњаци једне компаније су објавили на основу података са "Дарк Weba" из протекле две године, најтраженије податке међу хакерима и криминалцима, као и њихове цене.
МИСЛИТЕ ДА ЈЕ ДОВОЉНО ДА ГА ИСКЉУЧИТЕ? Ако верујете, и само присуство телефона нас ЗАГЛУПЉУЈЕ
Своте које се најчешће плаћају за податке износе од једног до 2.000 долара. За један долар продају се подаци о идентификационом броју и уопштено корисничка имена и шифре за нефинансијске сервисе.
Овакви подаци, односно корисничка имена и шифре за сервисе за плаћање попут нпр. пејпала купују се по цени од 20 до 200 долара, док се информације о кредитним или дебитним картицама плаћају од 5 до 110 долара – цена с CCV бројем скупља је за 5 долара, а за 15 долара више продају се и остали подаци о банци која је издала те картице.
Данашњим тинејџерима ФЕЈСБУК НИЈЕ ЗАНИМЉИВ! Полако се претвара у друштвену мрежу за СТАРЕ!
Подаци за претплатничке сервисе продају се по цени од 1 до 10 долара, 20 долара коштају информације о возачкој дозволи, док за 30 долара може да се добије пакет информација о корисницима (идентификациони број, адреса и други хакерима занимљиви подаци).
ДОВОЉНО ДА СТВОРИТЕ ОГРОМАН ПРОБЛЕМ: Ево шта на Фејсбуку не смете нипошто НИ ДА ЛАЈКУЈЕТЕ
Мало веће суме потребно је издвојити за информације о дипломи (између 100 и 400 долара), медицинским подацима (до хиљаду долара, у зависности о каквим је подацима реч), док се најбоље котира амерички пасош који се на "Дарк Webu" плаћа између 1.000 и 2.000 долара.
Оно што је важно напоменути јесте да је велики број превара почињен употребом података украдених пре две до шест година, тако да је изузетно важно мењати шифре и користити сложене шифре.
ERROR 404! Ево шта треба да урадите!
Такође, треба бити врло опрезан када су у питању подаци који се објављују на друштвеним мрежама јер нпр. ако имате отворен профил на фејсбуку и објављујете много информација, само на основу тога могу да се сазнају подаци о рођенданима вас и ваших ближњих, о именима деце, адреси на којој станујете и бројни слични подаци којима није место на интернету, нарочито не на јавним профилима на фејсбуку.