ТЕСНА БОРБА: Ко је интелигентнији - МАЧКА или вештачка интелигенција
Невероватно...
Ако делите дом са псом или мачком, погледајте свог љубимца пажљиво и видећете шта све не знамо о вештачкој интелигенцији. Можда мислите да ваша мачка не ради ништа по цео дан, осим што спава и једе, али није баш тако. Она уме да хода, трчи, скаче, једе, осећа страх, размножава се и учи своје мачиће како да преживе.
Свака од ових акција захтева процесе који нису директно "интелигенција", али су повезани са спознајом и интелигенцијом коју све животиње имају, од паука који плете мрежу до пса водича који помаже људима. Неке животиње чак и комуницирају са нама.
Мачке и пси не устручавају се да користе говор тела и да мјаучу, лају или машу репом да би добили оно што желе, пише портал The next web.
СЛАТКЕ МУКЕ: Не могу да направе довољно чипова, колико им траже
СВАКА ЧАСТ: У Дубаију "одштампана" највећа зграда, а све уз помоћ 3Д штампача
ПОСЛЕ ЈЕДНЕ ДЕЦЕНИЈЕ: Да ли су гиганти "превелики" да би пропали?
Ходање је компликовано
Беби је, на пример, потребно просечно годину дана да научи како хода, демонстрирајући сложеност онога што може изгледати као "једноставан" проблем. И то говоримо само о ходању, а не о скакању или, рецимо, игрању фудбала.
Младунчад животиња много брже проходају, неки чак и истог дана када су рођени.
Један од највећих изазова аутономне роботике управо и јесте конструисање и израда робота са два ноге, који би могли успешно да играју најпопуларнију тимску игру на свету.
Препознавање није разумевање
Иако је тачно да неки компјутери сада могу да именују садржај готово било које слике, то не значи да имају интелигенцију или моћ сазнања.
На пример, да би АИ програм могао да препозна мачке, требало би прво да му буде "показано" чак и до милион слика. Када их учита, може да изгради унутрашњу визуелну репрезентацију објекта израчунавањем просечне слике.
Са друге стране, животиње, када једном виде човека, препознају и све остале као људе.
На основу тога знају када треба да приђу, побегну, или да се "припреме" на то да их ускоро очекује храна.
Дуг пут до циља
Још једна ствар коју вештачка интелигенција (бар за сада) нема, јесте тело којим би опажали спољне утицаје.
Немогуће је да роботи знају, на пример, када им прети опасност од тога да изгоре у ватри. Разлог је прост - никада им се раније то није десило.
Иако је постигнут спектакуларан напредак у области учења о вештачкој интелигенцији, питање учитавања дигиталних симбола у стварни свет остаје нерешено.
Без решавања овог проблема, чека нас дуг пут до развоја вештачке интелигенције која би могла да замени људе или животиње.