Твитеру је дошао крај? (ФОТО)
Твитер је данас преплављен људима који се опраштају.
Хаштаг "RIPTwitter" је у тренду и многи корисници сајта покушавају да преузму своје податке. Нови директор Твитера Илон Маск, који никада не игнорише тренд, твитовао је мим надгробног споменика са Твитер логом на њему.
Особље је у великим количинама одлазило - половину радне снаге је отпустио г. Маск недељу дана након што је завршио куповину платформе, а још много њих одлучује да оде пошто је послао е-поруку са захтевом за "утврђивање" услова рада и дуже сате од његових преосталих запослених.
Доста оних који одлазе, према њиховим биографијама на Твитеру, су инжењери, програмери и кодери - људи који раде нешто на чему Твитер функционише.
Узмимо две највеће рањивости које би могле веома брзо да оборе плаву птицу са свог места.
Први и најочигледнији би био катастрофалан хакерски напад.
Сајбер-безбедност је, или би барем требало да буде, важан део свакодневног пословања сваке компаније у 21. веку. Прошле недеље, шефица Твитера за сајбер безбедност, Леа Киснер, напустила је компанију. Није познато да ли је замењена. (Твитер такође нема тим за комуникацију, тако да не постоји лак начин да се то испита.)
Сигурност Твитера ће вероватно бити прилично упитна. Не можете да покренете сајт који користи 300 милиона људи сваког месеца и који се држи заједно уз мало везе. Али та робусност захтева континуирано одржавање.
Размислите о свом телефону или лаптопу и редовним безбедносним исправкама које морате да инсталирате. То је зато што се редовно откривају нове рањивости, нове пукотине у оклопу за које нисте знали да их имате, а посао је провајдера да вам пошаље исправку, преноси BBC.
Сервери под претњом
Друга потенцијална катастрофа је то што су сервери избачени - или од стране некога ко је замерио, или грешком током рутинског одржавања које није правилно надгледано.
Без сервера, нема Твитера (или Фејсбука, или Инстаграма или заиста нашег дигиталног света.)
Сервери - моћни рачунари - су као физичка тела ових платформи. Постоје у центрима података. То су заправо складишта пуна компјутерских сервера који су централни за пословање онлајн предузећа. Свет ради на серверима.
Као што можете замислити, све те машине производе много топлоте. Дата центри морају бити хладни и захтевају сталан извор електричне енергије. Сами сервери такође захтевају одржавање и замену, пошто се подаци мигрирају између њих. Све то има капацитет да нешто крене наопако. Било би изненада и драматично да јесте.