Twitter пред ултиматумом: Има рок од 28 дана, или СЛЕДИ КАЗНА!
Ако не реагују суочиће се с казном од 700.000 аустралијских долара за сваки дан прекорачења датог рока.
Аустралијска надзорница интернет безбедности запретила је у четвртак новчаном казном Twitteru јер се није ухватио у коштац с онлајн злостављањем и навела је да је пораст "токсичности и мржње" забележен након што је Илон Муск купио Twitter.
Повереница за е-сигурност Џули Инман Грант, бивша радница Twittera, рекла је да је платформа сада одговорна за сваку трећу притужбу на говор мржње на интернету пријављен у Аустралији.
Инман Грант рекла је да Twitter има 28 дана да покаже озбиљност у погледу решавања проблема или ће се суочити с казном од 700.000 аустралијских долара за сваки дан прекорачења задатог рока.
Рекла је да Twitter мора да спроведе низ конкретних корака који показују "шта ради како би спречио онлајн мржњу на својој платформи и наметнуо сопствена правила".
Потребна нам је одговорност тих платформи и деловање да заштитимо њихове кориснике, рекла је. Не можете имати одговорност без транспарентности, а то је оно што жели да се постигне правним бавештењима попут овог, додала је.
Од куповине платформе у октобру 2022. године, Маск је отпустио више од 80 одсто глобалне радне снаге па и многе модераторе садржаја одговорне за сузбијање злостављања.
Маск је у новембру прогласио широку амнестију која је омогућила десетинама хиљада суспендованих или забрањених налога да се врате на платформу.
Изгледа да је Twitter пропустио прилику у борби против говора мржње, рекла је Инман Грант која је радила на сајбер безбедности у компанији након 17 година у Microsoftu.
Рекла је да надзорно тело није једино забринуто "због све већих нивоа токсичности и мржње на Twitteru која посебно циљају маргинализоване заједнице".
Аустралија предводи глобалну акцију регулисања платформи друштвених мрежа, а ово није први пут да је Инман Грант јавно прозвала Twitter.
Писала је Маску у новембру и када је изразила бојазан да ће отпуштање великог броја запослених довести до тога да компанија неће моћи да се придржава аустралијских закона.
Новинар Стен Грант, једна од најугледнијих медијских особа у Аустралији, рекао је у мају да је поднео призужбу Twitteru због "немилосрдне расне прљавштине" на коју је наишао док је користио платформу.
Велики музички издавачи у Сједињеним Америчким Државама покренули су правну тужбу против Twittera овог месеца. Тврде да платформа није успела да заустави "неконтролисано" кршење ауторских права.
Повереник Европске комисије за унутарње тржиште Тијери Бретон оптужио је у јуну Twitter да је одабрао "конфронтацију" након што се повукао из добровољног Кодекса добре праксе о сузбијању дезинформација.