Убрзајте свој Windows ОС помоћу ових пет савета
Како ваш рачунар стари, а софтвер и апликације постају све захтевнији, у неком тренутку суочићете се с успоравањем перформанси конфигурације. Када се то догоди, испробајте неки од савета које вам доносимо у наставку.
Рачунар које почне да "кашљуца" у раду, индикатор је тога да би можда требало да га надоградите неким освеженим хардверским компонентама или у потпуности замените, али то не мора увек да буде тако.
У наставку доносимо пет ствари које можете учинити да би ваш рачунар опет продисао.
1. Ограничите нежељене програме при покретању
Неке апликације или програми које инсталирате на рачунар додају се у процесе покретања и аутоматски се дижу када се пријавите у Windows. Оне које не користите слободно деактивирајте следећи наведена упутства.
Кликните тастер Windows у програмској траци и одаберите Settings.
Одаберите опцију Apps и идите на опцију Стартуо у менију са леве стране.
На десној страни пронаћи ћете све инсталиране апликације, подешене за покретање током паљења рачунара. Прегледајте списак и онемогућите оне које не користите. Након тога требало би да приметите побољшање перформанси система.
2. Прилагодите изглед за најбоље перформансе
Иако визуелни ефекти, попут анимација и ефеката сенке, додају привлачност изгледу Windowsa, они могу да успоре рачунар. Успорење је значајније ако рачунар има мању количину радне меморије (РАМ).
Оно што можете да учините јесте да прилагодите подешавања изгледа за најбоље перформансе.
Десним тастером миша кликните на Windows и одаберите Settings. Кликните на линк Advanced System Settings (или укуцајте у Search ако није излистано) да бисте отишли на прозор System Пропертиес. Пређите на таб Advanced и притисните тастер Settings у одјељку Перформанце.
Омогућите опцију "Ађуст фор бест перформанце" у табу Висуал effects.
Ако заиста не можете да живите без одређеног ефекта, као што су падајуће сенке, ефекте можете омогућити (или онемогућити) појединачно.
3. Проверите да ли систем управља величином паге филе-а
Поједностављено и укратко, паге филе је продужена рука РАМ-а, односно систем ће сам погледати да ли неки ресурси морају да зависе од РАМ-а или их је могуће пребацити у системски резервисани паге филе. Windows је конфигурисан за аутоматску контролу паге филе-а ради побољшања перформанси рачунара, али ако ова функција није омогућена, може доћи до потешкоћа у раду. Да бисте је укључили, урадите следеће:
Десном тастером миша кликните на Windows и одаберите System. Кликните везу Advanced System Settings да бисте отишли на прозор System Пропертиес. Пређите на таб Advanced и притисните тастер Settings у секцији Перформанце.
У опцијама одаберите картицу Advanced. Притисните тастер Change испод наслова Виртуал memory.
Проверите да ли је означен потврдни оквир за аутоматско управљање величином страничне датотеке за све драјвове. Ако није, омогућите га и поновно покрените рачунар да би промене ступиле на снагу.
4. Паузирајте синхронизовање са ОнеДривеом
Синхронизовање с ОнеДривеом је згодан начин да датотеке буду доступне с било којег уређаја, али тај процес може да успори рачунар. Дакле, као привремену меру и ако не користите Мицрософ ОнеДриве за бацкуп података, можете одлучити да паузирате синхронизацију с ОнеДривеом и видети да ли ће то помоћи у побољшању перформанси рачунара.
Потражите икону ОнеДриве у оквиру Settings секције за Windows 11. Притисните је и одаберите икону Хелп & Settings.
На списку приказаних опција кликните падајућу опцију за паузирање синхронизације и одаберите ту опцију.
Поновно покрените рачунар како бисте проверили да ли има побољшања са паузираном синхронизацијом.
5. Деинсталирајте непотребне апликације
Софтвер или апликације који долазе у пакету с вашим дескроп или преносивим рачунаром често унапред инсталирају продавци, произвођачи или оператери. Називају се bloatware, а ако их не сматрате корисним, деинсталирајте их помоћу командне табле.
У оквиру поља за претраживање на програмској траци упишите Цонтрол панел и одаберите га како бисте га отворили. Идите до секције Програмс и кликните линк Uninstall програм. Потражите програм који користи много ресурса. Ако га ретко користите или ако је bloatware и желите да га уклоните, десном тастером миша кликните на програм и одаберите опцију Uninstall.
*Савети из овог текста су за Windows 11 рачунаре. Опције за Windows 10 и старије системе могу бити на другом месту или носити другачији назив, али постоје и можете их пронаћи у пољу за претрагу у Windowsu.