УНИЈА ПРОТИВ ГУГЛА: Покреће се још једна истрага
Прелиминарна истрага је у току...
Европска комисија покренула је прелиминарну истрагу против Гугла због начина на који прикупљају и користе податке грађана Уније.
Европска комисија у последњих неколико година три пута је казнила Гугл, односно Алфабет због непоштених пракси у пословању. Казне Гуглу нису мале, те њихов укупан износ у последње три године износи више од 9 милијарди евра. Први пут је то било због искоришћавања своје доминантне позиције на тржишту online оглашавања, затим због online шопинга, па и због Андроида на којем су корисници морали да користе њихов претраживач Chrome, пише Силицон Англе.
Google је сада поновно на тапету Европске комисије због још једне, можемо да кажемо уобичајене, али и контроверзне праксе - прикупљања личних података корисника, односно потенцијалног кршења правила повезаних уз прикупљање тих података, преноси Зимо. Прелиминарна истрага већ је започела те се сада скупљају информације о томе како и зашто компанија прикупља податке о корисницима у ЕУ-у, а највише их занима локално претраживање, оглашавање и скупљање података путем интернет претраживача.
САДА ЈЕ ЗВАНИЧНО: Зависност од мобилних телефона спада у ПСИХИЈАТРИЈСКЕ поремећаје
ШТА КАЖЕТЕ? ЛОШ ВАМ ЈЕ ИНТЕРНЕТ? А ускоро ће га бити чак и најудаљенијим деловима Амазона
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: У овим градовима је вожња ЕЛЕКТРИЧНИХ ТРОТИНЕТА забрањена
Комисија је већ Гуглу послала питања о начинима прикупљања и коришћења тих података, па ћемо видети шта ће урадити након што добију одговоре те, с обзиром на досадашњу праксу, можемо да очекујемо већу истрагу и можда нову велику казну. О томе је још ипак прерано говорити, а из Google-a су досад само коментарисали да податке прикупљају како би побољшали своје услуге, док сами корисници имају могућност управљања својим подацима, могу да бришу и мењају их кад год желе.
Осим у Европи, велике технолошке компаније, укључујући наравно и Алпхабет, под све су већим притиском и у САД-у. Регулаторна тела у Америци недавно су најавила покретање истраге против великана технолошке индустрије, а све чешће се говори и о разбијању њиховог монопола тако да се велике компаније деле у више мањих компанија.
Занимљиво, да је, говорећи о истој теми, недавно суоснивач Епла Стив Возник рекао да му је жао што се и Apple није поделио у више одвојених и независних компанија.