Упознајте хакера који је "спасио" Интернет
Занимљиво...
Невоља звана WannaCry, која је у мају 2017. године погодила на хиљаде рачунара, укључујући и 16 болница у Великој Британији, од жртава је тражила уплату од 300 долара у Биткоинима, а како би повратиле своје податке. Колапс који је настао том приликом онемогућио је функционисање болница, јер није било могуће да се приступи подацима и картонима болесника. Регистровано је преко 200 хиљада заражених рачунара, а у преко 150 земаља. Државе са највише заражених уређаја биле су Русија, Велика Британија и Шпанија.
Човек који је зауставио WannaCry напад
Младом компјутерском експерту Марцусу Hutchinsu, који је зауставио WannaCry напад у августу 2017. године, је у јуну 2018. запрећено затворском казном, а под оптужбом да је помогао у прављењу вируса Тројан Кронос, који је наводно циљано нападао банковне рачуне. Hutchins се тако нашао у ситуацији у којој је могао да буде осуђен на максималну казну од 40 година затвора. Ухапшен је 2017. у Лас Вегасу, те оптужен за шест случајева производње, ширења, те одржавања вируса Тројан Кронос у периоду између јула 2014. и јула 2015. године, а тврдило се да је не само направио Кронос вирус, већ и да је препустио неименованој особи да га преко online канала прода за 2.000 долара.
Hutchins се средином 2018. године суочио са још четири нове оптужбе, а које су у вези са креирањем поменутог тројанца, будући да је ФБИ тврдио да је лагао у вези са креирањем Кронос-а, и да је сарађивао са другима како би се овај малвер промовисао, а пре свега преко YouTube канала. Наиме, тврдило се да су се Hutchins и особа која себе назива “VinnyK” појавили у YouTube видеу из 2014. године, а како би објаснили на који начин Кронос функционише. Поред тога се дошло и до доказа да је оптужени учествовао у креирању УПАС Кит-а 2012. године, који је такође коришћен за крађу личних података, што је додатно отежало случај.
Пуштен на слободу
Тако се младић који је интернет спасио од најгорег cyber напада у историји нашао у ФБИ оковима. Девет месеци након хапшења Hutchins се нашао пред судом, а судија је том приликом закључио да је више позитивних него негативних последица онога што је млади хакер учинио покушавајући да спречи WannaCry. Пуштен је на слободу. Како сам каже, и данас се носи са последицама хапшења, те упркос томе што се случај завршио релативно добро по њега, и даље има осећај кривице која је ту као последица вишегодишњег прогона од стране владиних агенција. Поред тога осећа и обавезу према свима који су га подржавали током процеса, посебно према онима који су донирали новац, те онима који су веровали у њега чак и када је желео да одустане.