УПОЗОРЕЊЕ: "Гугл и Фејсбук злостављају људе" Ево и како
Познати узбуњивач опет скреће пажњу јавности...
Познати узбуњивач и активиста Едвард Сноуден, који је 2013. године објавио тајне податке америчке Националне безбедносне агенције о прислушкивањима у надзирањима широм света, обратио се, у понедељак, учесницима конференције "Web Summit" у Лисабону.
Сноуден је говорио путем видео линка из Русије, где је 2013. године добио политички азил.
- Свет се мења, пратим то већ шест година -, рекао је он, кометаришући стање личне и технолошке безбедности.
- Колико год да се људи више буне и постају свеснији проблема, често су на праве људе бесни из погрешних разлога, било да говоримо о владама или корпорацијама.
- Људи су изложени злостављању, посебно ако погледате Гугл, Амазон или Фејсбук. Њихов пословни модел је злостављање, мада ће они рећи да је све легално -, каже Сноуден.
- Без обзира да ли говоримо о Фејсбуку или НСА-у, то је проблем. Легализовали смо злостављање личности, или личног. Учврстили смо систем који становништво чини рањивим, због користи привилегованих.-
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/11/05/gejmer_i_manekenka.jpg?itok=SE8luPCa)
ЉУБАВ У ИГРАОНИЦИ: Про гејмер сродну душу упознао путем ИГАРА
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/130/microsoft-kina-kancelarije.jpg?itok=oWi8VUzx)
ВИКЕНД ОД ТРИ ДАНА ИХ ПРЕПОРОДИО! Мајкрософтов план са више слободних дана дао СЈАЈНЕ РЕЗУЛТАТЕ
За Општу уредбу о заштити података Европске уније, познатију као ГДПР, Сноуден каже да представља добар покушај, али мисли да је проблем погрешно дијагностфикован.
- Грешка произлази из самог назива уредбе. Проблем није заштита података, проблем је у прикупљању података - , сматра Сноуден.
- Регулисање заштите података претпоставља да је њихово прикупљање било потпуно исправно и правилно, као и да не представља претњу или опасност. Да је потпуно исправно шпијунирати свакога све време, без обзира на то да ли је реч о купцима или грађанима, све док информације никада не процуре -, упозорава Сноуден.
- То не само да није тачно, већ ако смо нешто научили из те 2013. године, то је да, пре или касније, све процури! - , закључио је Едвард Сноуден.