Три највеће ОПАСНОСТИ за кориснике Андроида - једна је ВЕОМА озбиљна!
Власници паметних телефона Андроид, упозорени су на три највеће претње паметним телефонима - а једна од њих је толико озбиљна да може резултирати копирањем ваших банковних података и текстуалних порука, а да то не знате.
Са више од 2,5 милијарди корисника широм света, није изненађење што је сајбер криминалцима интересантан Google-ov популарни мобилни оперативни систем. Напади се и даље одвијају алармантном брзином, а хакери се ослањају на бројне трикове како би се инфилтрирали у уређаје и украли новац или податке од корисника. Ови напади постају све већи проблем за Андроид фанове, тако да је, покушавајући да помогне корисницима да избегну те проблеме, тим за безбедност компаније АВАСТ открио три највеће приетње уређајима, као и неколико корисних савета о томе како победити нападе.
Према АВАСТ-у, главни проблем са којим се суочавају корисници Андроид-а долази од adware који је до сада износио око 45 посто претњи ове године. Иако adware не краде податке, уређаје може напунити изузетно наметљивим огласима који телефоне могу учинити готово неупотребљивим. Ове иритантне поруке се непрестано појављују на екрану, а неке се чак могу појавити на екрану када власници не користе апликације.
Аваст је приметио две главне врсте adware-a: "традиционални" тип, а он се налази у играма, фото апликацијама и апликацијама о животним навикама. Други уобичајени тип назива се "ад фрауд" (енг. огласна превара). Овај adware покреће злонамерне активности у позадини када се преузме и приказује огласе ван контекста. Још више забрињава то што неки adware такође има могућност приказивања огласа који садрже злонамерни садржај који може претплатити кориснике на премиум услуге без њихове дозволе. АВАСТ каже да је због тога важно да се корисници заштите од тога.
Следећа велика претња долази од лажних апликација које се чине да су оригиналне, али након преузимања могу шпијунирати корисника да би их изложиле огласима или другим злонамерним активностима.
Један од разлога зашто је Андроид толико склон овој врсти напада је тај што се апликације могу инсталирати директно са web-a, а не само из Google Play продавнице. Ово омогућава хакерима да креирају лажне апликације и гурну их право на уређаје без потребе да заобилазе строге мере безбедности које штите кориснике од лажних апликација у Play продавници.
Коначно, постоје застрашујући банкарски тројанци или "банкари". Они се често маскирају као оригиналне апликације да би приступили банкарским детаљима корисника и преварили их да одустану од података о банковном рачуну представљајући се као легитимна банкарска апликација и опонашајући екран за пријављивање или испоручујући генерички екран за пријаву са логотипом одговарајуће банке.
Како да спречите злонамерни софтвер за мобилне уређаје?
- Преузмите апликације само из званичних продавница апликација, попут Google Play-a, јер имају успостављене мере безбедности за проверу апликација пре него што их програмери отпреме, или директно са званичне веб локације апликације ради додатног осигурања.
- Проверите оцене апликација јер adware апликације имају много рецензија са 5 и 1 звездицу. Рецензије често наводе слабу функционалност и / или прекомерне огласе или су претерано ентузијастични и позитивни.
- Пажљиво прегледајте дозволе које апликација захтева пре преузимања апликације; ако апликација захтева приступ подацима који јој нису потребни за функционисање, размислите о овом знаку упозорења.
- Користите поуздано антивирусно решење на телефону да бисте идентификовали и зауставили сваки покушај напада.