Велике промене уз Windows 11 оперативни систем од 5. октобра! Ако сте на списку, компјутер можете да баците
Најрадикалнија промена је увођење обавезног модула ТПМ 2.0
Многи рачунари ускоро неће бити ни за шта, већ за “канту”. Тачно 5. октобра у заборав иде Windows 10, програм који су покретали рачунари стари 10 и више година. Замениће га нови оперативни систем, а имајући у виду да нови програм (Windows 11) неће моћи подржати стари рачунари, реалност је јасна. Проблем ће истовремено имати и новији рачунари, и то они који немају одређене компоненте везане за безбедност.
Мајкрософтов нови оперативни систем, Windows 11, практично ће бити званично објављен за нешто мање од месец дана, 5 октобра.
Као и верзија пре, нови оперативни систем ће већински бити дистрибуиран као бесплатна надоградња на садашњи, али за разлику од Windows 10 који су покретали рачунари стари и више од 10 година, изгледа да је технолошки див сада донео другачију одлуку.
Практично, одређени “захтеви” новог оперативног система су до те мере неуобичајени и високи да ће рачунари који у себи имају процесоре, матичне плоче и графичке карте старе само 3 године највероватније имати проблема са покретањем система.
Како, према одређеним подацима, просечан корисник мења рачунар на сваких 5 година, Windows 11 највише погађа функционалност рачунара тих корисника, и потенцијално их излаже додатном трошку.
Која спецификација је потребна?
Како пише у Мајкрософтовом блогу, минималне спецификације потребне да би се покренуо Windows 11 су следеће:
1 Ghz или бржи са 2 или више језгара на 64-битном процесору.
4ГБ Рам меморије
64ГБ простора за складиштење
УЕФИ БИОС са Сецуре Boot
ТПМ 2.0 модул на матичној плочи
Екран од минимум 9 инча и минималном резолуцијом од 720п
Конекција са интернетом и Мајкрософт налог
Графичка картица компатибилна са DirectX 12
Ове спецификације, иначе, обичном потрошачу мало значе, али о великом броју њих може да сазна претраживањем на самом рачунару.
Ове спецификације се осетно разликују од оних које су до сада биле потребне. Количина потребне РАМ меморије и простора за складиштење је дуплиран у односу на Windows 10.
Такође на званичној листи компоненти које је објавила компанија, не налази се велики број новијих графичких карата и процесора који формално ове захтеве испуњују.
Свакако најрадикалнија промена је увођење обавезног модула ТПМ 2.0 на матичној плочи, и ова ставка ће потенцијално “елиминисати” велики број корисника.
Шта је ТПМ?
ТПМ или Трустед Платформ Модуле је “део” рачунара за који велики број људи уопште не зна ни да постоји на компјутеру, који не постоји на пар година старим компјутерима и који је на новијим рачунарима онеспособљен.
Како стоји у званичном саопштењу Мајкрософта, рачунари у будућности ће морати да имају овај део како би могли да се заштите, и од уобичајених и оних нешто софистициранијих, сајбер напада.
И ови мобилни телефони престају да важе од 27. септембра. Једноставно од тада више неће бити ни за шта.