ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ИЛИ ЧОВЕК? Ево како да провалите да ли се дописујете са ботом на интернету
Жив створ или машина, питање је сад!
Ако сваки дан пуним плућима уживате у интернету и разговору са бројним занимљивим људима на друштвеним мрежама - можда сте у великој заблуди. Шта ако су сви ти занимљиви људи са којима размењујете своје мишљење и поверење, заправо ботови? За ово није крив никакав алгоритам који жели да вас превари, већ је у питању лош глумац који жели да манипулише вама, а сви га много боље познајемо као бота. Иако они неће нестати у скорије време, постоје начини како да их откријете.
Ботови полако постају незаменљив део наше свакодневице. Истраживачи су прошле године установили да их само на Твитеру има око 30 милиона, а њиховог присуства нису поштеђене ни друге друштвене мреже. Неки од ботова су дизајнирани тако да нас намерно наведу да дамо одређени вид подршке неком циљу, док неки имају много мање јасне циљеве.
ПОБУНА МАШИНА?! Језиви смех виртуелне асистенткиње АЛЕКСЕ престравио корисника! (ВИДЕО)
Како уочити бота
Неке аутоматизоване налоге је врло лако препознати јер вам директно говоре да је у питању бот. Али овакви ботови нису проблем, већ они који стално покушавају да вас преваре, а постоје и случајеви када су поједини медији заиста мислили да се иза ових ботова крију праве особе.
Најважније је да прво проверите биографију иза налога. Да ли је написана као да припада правој особи? Да ли има профилну слику уместо неке апстрактне силуете? Затим, проверите историју налога. Ако је у питању Твитер, постоји неколико понашања која вриште да је у питању бот. Ако налог на сваких неколико минута пушта Твит, и тако цео дан, или подржава одређена контроверзна политичка питања или објављује лажне вести, а и за кратко време је сакупио веома велик број пратилаца - у питању је бот.
Ако сте утврдили да имате посла са ботом, шта даље? Нема свако од нас времена да спроводи детаљну истрагу за сваки нови налог, али је важно поделити информације које имамо са осталима. То не значи да би требало да постујете редовно на страницама тог налога, већ искористите механизме који су вам на располагању како бисте га пријавили. Ове опције имају и Твитер, и Фејсбук и Инстаграм и ботови се тачно уклапају у њих.
У сваком случају, не морате потпуно да искључите бота са неке мреже да бисте га победили. Сама чињеница да знате да је у питању налог који је створен како би варао друге му одузима моћ да то уради. Дакле, слободно блокирајте тај налог након што сте га пријавили и вратите се уживању на интернету.