Време је да исправите ствари: Ево којих 5 најчешћих ГРЕШАКА на интернету СВИ правимо
Свако је бар једну од ових грешака направио.
Интернет је ушао у све поре нашег друштва. Без обзира да ли га користимо за породицу, у пословне сврхе, забаву и разбибригу - свуда је око нас. И то је природан развој друштвених мрежа. Међутим, са развојем добрих ствари прате их и не тако добре. Рецимо безбедност. Ово је рак рана савременог мрежја, а делимично смо и сами криви за то.
Фејсбук најавио гледање серија преко профила, а ево КАДА ће то бити доступно
Постоје неке сталне грешке које сви пре или касније, ређе или чешће правимо. Ваљало би да се потрудимо да их изменимо. Ево које су то ствари које радимо, а не бисмо смели.
1. СЛАБЕ ЛОЗИНКЕ
Кад креирате лозинке за нове интернет сервисе или мењате постојеће, потрудите се да оне буду јаке и никако не користите исту лозинку за више налога. Лозинке попут 12345 и сличне су апсолутни промашај. Јака лозинка треба бити врло лична, рецимо цитат омиљене књиге уз комбинацију са бројевима.
2. NE KORISITITE PASSWORD МАНАГЕР ПРОГРАМЕ
Док сурфујете нетом, релативно често ћете наићи на рекламе софтвера који магично чувају све ваше лозинке. У питању су тзв. password манагер-и, који би требало да на лак, брз и ефикасан начин чува све ваше лозинке осигуране на једном месту, одакле их можете брзо извући и користити, ако их заборавите. Стога је пожељно овакав менаџер да имате, а постоје и апликације, базиране на cloud систему, попут LastPass апликације ( уз то је и бесплатна ). Све што апликација чува је екнкриптовано, налази се у „облаку“ и апликација не зна шта чува, јер све похрањује у таквом облику, да нико то не може да зна.
СТРАШНО: Сви знају да Фејсбук ШПИЈУНИРА, али новина коју су увели може да вам УНИШТИ ЖИВОТ
3. НЕ КОРИСТИТЕ ЗАШТИТУ У ДВА КОРАКА
Ако користите само лозинку за пријављивање на онлајн сервисе и различите сајтова - потпуно сте оманули! Време је да успоставите лозинку са два типа аутентификације, односно да практикујете пријављивање на омиљене сајтове у два корака. Осигурајте свој Facebook налог СМС поруком, па сваки пут кад се будете укључивали на налог или се деси нешто сумњиво мораћете да укуцате и код који ће вам Facebook испоручити на број који сте пријавили СМС поруком.
4. КОРИСТИТЕ ЈАВНЕ WI-FI МРЕЖЕ ЗА ЛИЧНЕ СТВАРИ
Никада, али никада немојте користити било који сервис који захтева уписивање личних података и лозинки преко јавне Wi-Fi мреже, посебно уколико користите онлајн банкарство. Јавне мреже користите само у случајевима кад је хитно да размените неке фајлове или обавите позив преко неког од ИМ сервиса.
ВЕРОВАТНО НИСТЕ ЗНАЛИ: На Фејсбуку постоји СКРИВЕНО сандуче за поруке, ево ШТА оно чува! (ВИДЕО)
5. НЕ АЖУРИРАТЕ ОС И АПЛИКАЦИЈЕ
Редовно ажурирајте своје Андроид, иОС и Windows 10 Мобиле системе, јер свака нова верзија доноси и сигурносне закрпе и побољшања која се тичу не само онлајн безбедности, него и напада који се могу раширити путем размене фајлова или са мицроСД картице. Google редовно испоручује месечне сигурносне опције за своје Андроид уређаје, па ставите ажурирања система за сате иза поноћи кад је телефон укључен на Wi-Fi мрежу. Иста је ситуација са апликацијама - подесите да се ажурирају самостално, у моментима кад је телефон прикачен на Wi-Fi мрежу, како не би дошло до потрошње интернета из пакета или прављења високог рачуна, односно трошења кредита.