ВИКИПЕДИЈА ЋЕ ПАСТИ У ЗАБОРАВ: Спрема се далеко ОЗБИЉНИЈИ сајт! Ево која ДРЖАВА доноси новину
Свака част, мајстори...
Кина предвиђа идуће године покренути онлајн енциклопедију представљену као "културолошки Кинески зид" спрам уопштено страних утицаја, а посебно спрам Wikipedije.
Кина мора објавити властиту енциклопедију ради усмеравања јавног мњења, објаснио је главни промотер пројекта Јанг Мужи, у чланку објављеном прошлог месеца на интернет страници Кинеске академије наука.
За разлику од Wikipedije или њене кинеске ривалке Баиду Баике, који прибегавају добровољцима и чији се садржај стално ревидира, нови пројекат у потпуности ће саставити професионалци. Више од 20.000 универзитетских наставника већ је ангажовано за суделовање у пројекту који ће имати више од 300.000 уноса кад се покрене идуће године.
У другом чланку објављеном прошле године Јанг Мужи представио је будућу енциклопедију као супарницу Wikipediji и Енциклопедији Британици.
Пројекат покренут под надзором Групе кинеског издаваштва, државне фирме, "имаће кинеске карактеристике", објаснио је он. Биће "симбол културног и технолошког развоја земље" који ће повећати њен међународни утицај.
Кина има више од 700 милиона интернет корисника, али по америчкој организацији Фреедом Хоусе, Пекинг је 2015. имао једну од најрестриктивнијих политика у погледу садржаја на онлајну од 65 проучаваних земаља, после Ирана и Сирије.
ФЕЈСБУК ОДАЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ: Људи из компаније се правдају