Запослио се у фабрици у којој се праве АЈФОНИ да би видео какви су УСЛОВИ РАДА: Ево шта је открио!
Шест месеци у фабрици у Шангају!
Веома је могуће да је баш у изради вашег Ајфона радио Деџиан Зенг јер је провео шест месеци радећи у фабрици у Шангају где настају ови популарни телефони како би испитао однос према запосленима. Њему није био циљ да заради 125 долара недељно, већ је отишао тамо да види из прве руке у каквим условима радници раде.
У лето 2016. године он се појавио на вратима компаније тајванског Пегатрона, познатог и као Чангшуо, показао је своје исправе, прсте који су били нетакнути и здрави и изрецитовао је енглески алфабет. За само 30 секунди он је ушао у фабрику. Три дана касније, после физичког теста и много папирологије, он је потписао уговор и почео да завија мале шрафове уз помоћ машине на полеђини Ајфона 6 и 7 како би осигурао њихов минијатурни звучник. Завијао је 1.800 шрафова дневно.
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ: Ако КЛИКНЕТЕ НА ОВО на вашем андроиду, одмах ћете ИЗГУБИТИ 1000 евра (ФОТО)
Као и његове колеге, он је одлазио на посао у розе јакни и плавој капи, где је проводио 12 радних сати. На сваких два сата имали су паузу од по 10 минута, 50 минута паузу за ручак и 30 минута за вечеру које нису плаћене. Када се пријавио за ноћну смену, био је смештен у спаваоницу са 7 других мушкараца старости од 18 до 28 година. Остао је на овом послу 6 недеља и након тога је дао интервју о томе Карнегијевом савету за етику и интернационалне послове.
Иако је фабрика од 2016. године успела да се избори за неке регулативе са градом, радници су зарадили у тој години 23 одсто мање него у претходној. Фабрика је при повећању плата елиминисала трошкове компензације за храну и неке бонусе.
- Претпоставили смо да ће ове промене у плати и трошковима резултирати штрајком, што је један од разлога зашто смо били тамо. Али штрајка није било, рекао је Зенг.
За власнике фабрике потпуно је нормално да радници стално одлазе и долазе. Није им страно да радници остају по недељу дана или две и онда дају отказ. У таквим ситуацијама њихови менаџери који су много боље плаћени немају никакву иницијативу. Он је указао на то да постоје и други начини да се побољша квалитет услова за раднике у фабрикама које производе ствари које Американци воле да купује.
- Из мог искуства сам видео, да сваки пут када Епл дође на ревизију у фабрици се осети анксиозност. Њима је стало до тога и због тога су сви нервозни, додао је.