Заштитите своје податке: Ево како направити ЈАКУ ЛОЗИНКУ, али и шта никако не сме бити ваша ШИФРА!
Није потребно да ваша шифра на мрежама буде састављена од 30 карактера.
Сигурност на интернету данас је кључна за безбедност наших података. Ова сигурност постиже се и креирањем "јаких" лозинки, оних које хакери неће тек тако лако открити. Ипак, за такву лозинку није неопходно да она буде састављена од 30 карактера, већ је за то довољно и десетак карактера али она мора бити специфична.
"Јака" лозинка може имату десетак карактера, сачињена од комбинације великих и малих слова, бројева и знакова.
Која шифра није пожељна?
Лозинка никако не би требао да буде датум рођења, матични број, ваше име или надимак и
остали подаци који се могу наћи на вашим налозима на друштвеним мрежама.
Шифра не би требало да буде састављена од знаковних низова, какову су 123456, 111222. Шифра не би смела да буде ни сувише кратка, мора имати најмање 7 карактера. Неке од најчешће коришћених шифри су: password, 123456, абц123, “ваше име”. Увек избегавајте овакве лозинке.
Како изгледа "јака" лозинка?
Чврста лозинка мота да буде довољно дугачка, сачињена од најмање седам до осам карактера. Осим тога мора бити сложна, састављена од комбинацијр са великим и малим словима, бројевима и знаковима. На пример, уместо лозинке "бројеви", нека ваша лозинка буде "бр0јЕв1!"
Направите своју лако памтљиву лозику
Замислите реч која за вама нешто значи, на пример реч "password". Потом, нека некда од слова у тој речи буду велика, а нека мала.
Између два слова у датој речи додајте бројеве који за вас имају неко значење, на пример "PASS23word". Ојачајте одабрану шифру и повећајте њену дужину додавањем симбола и знакова интерпункције.