НЕ ДАЈТЕ ДА ВАС ПРЕВАРЕ: Ево како разликовати квалитетна ЗАШТИТИНА СТАКЛА од лоших
Погледајте!
Наши паметни телефони су постали нешто скупље играчке, без којих не можемо да замислимо ниједан дан. Управо зато је веома важно да их на прави начин сачувамо од свих негативних спољашњих утицаја. Како бисмо то урадили потребно је да пронађемо адекватну заштиту за телефон у виду стакла, маски и различитих футрола, које се нуде на тржишту.
Ипак, како би заштита телефона заиста обавила свој посао потребно је да буде квалитетна. Зато ћемо у тексту који следи говорити о заштитним стаклима и како разликовати квалитетна од оних лошијих.
Стакло које покрива целу површину екрана
Када будете куповали стакло за телефон, веома је важно да обратите пажњу на то да ли оно покрива цео екран вашег телефона. Уколико то није случај, односно ако су ивице екрана незаштићене, стакло није адекватно. Оваква стакла обично су јефтинија од оних која покривају цео екран, али њихов квалитет је лошији.
Пре свега, Марфијев закон се увек побрине да вам се телефон окрњи тачно на тој површини која није заштићена, па се тако мала пукотина може наћи управо на ћошковима које заштитни екран није обухватио. Пукотина може да настави да се шири, и самим тим телефон ће се и повећати оштећење телефона.
Зато је много боље купити стакла који покривају цео екран, и на тај начин ће ваш екран бити покривен читавом површином, па ће самим тим и могућност ломљења бити знатно мања.
Такође, уколико стакло не покрива цео екран веће су шансе да ће ући ваздух између заштитног стакла и екрана, и то управо на ћошковима који не досежу до краја екрана, што ће довести до бржег одлепљивања стакла, што смањује његову заштитну моћ, и доводи до тога да приликом пада екран бива оштећен без обзира на заштитно стакло.
Дебљина стакла може бити важан фактор
Приликом куповине заштитног стакла важно је и да обратите пажњу и на његову дебљину. Просечна дебљина стакала је 0,3 до 0,4 mm. Ова дебљина је оптимална како би ваш телефон био заштићен. Нешто дебља стакла су квалитетнија, док она тања у већини случајева нису адекватан избор.
Водите рачуна о томе да дебљина стакла задовољава стандарде, јер ће све тање и оскудније варијанте били лош избор склон брзим оштећењима и пуцању. У осталом, мало дебља заштитна фолија има око 0,1 mm, самим тим оваква дебљина је неприхватљива за стакло, које важи за сигурнији вид заштите у односу на фолију.
Од чега све штити стакло за телефон?
Заштитно стакло не штити само од пуцања екрана, него и од различитих других видова оштећења. Тако ће оно сачувати екран од хабања, гребања, улубљивања и слично. Такође, заштитиће екран од прљања и настанка различитих флека.
Стакло не треба да се знатно разликује од екрана телефона
Добро стакло треба да функционише тако да ви и заборавите да га имате, односно да не прави велику разлику између екрана телефона са и без стакла, а да га у исто време штити од оштећења. Квалитетно заштитно стакло треба да буде исто на додир као и екран, да неометано функционише, и да буде налепљено тако да савршено пријања екрану.
Да ли стављати заштитно стакло на екран са оштећењем?
Уколико је ваш екран у потпуности сломљен, или има рељефасте пукотине и оштећења, заштитно стакло вам неће бити од помоћи. С друге стране, уколико је ваш екран напукао на једном месту, или има мања оштећења у виду линија по којима се екран сломио, заштитно стакло и даље може имати своју улогу.
У овом случају ће стакло спречити ширење пукотине, које би се без њега посредством негативних спољашњих фактора, сигурно наставило. Када се заштитно стакло лепи на екран који има мања оштећења важно је да се то уради пажљиво и да се мехурићи ваздуха натали на неравнинама уклоне пажљиво.
Добро стакло ћете препознати и по томе што има танак слој пластичне заштите испод самог стакла. Она је изузетно важна јер уколико се заштитно стакло сломи у парампарчад, ова део ће спречити да оштри делићи оштете и екран телефона.
Надамо се да ће вам ови савети користити приликом избора заштитног стакла, и да ћете пронаћи квалитетан производ који ће ваш паметни телефон сачувати од било каквих оштећења, а самим тим обезбедити дуговечност вашег уређаја, који представља незаобилазну ставку у животу сваког појединца.