Зашто НЕ би требало да ГУГЛАМО О СИМПТОМИМА болести и зашто је др Гугл НЕПОУЗДАН?
Кад су у питању здравствене тегобе доктори више нису на првом месту пацијената - интернет је!
Истраживање је доказало да је за многе људе у данашње време истина да први корак који направе након откривања осипа или осећаја бола који их забрињава, неће бити ка доктору или стручњаку, него - на Google претраживачу!
Подаци из Еуростат-а показују из којих се све земаља људи највише ослањају на медицинске информације с интернета и од Google компаније.
У Финској је чак 8 од 10 испитаника рекло да су здравствене информације тражили на интернету (можете ли то да замислите?!), што је повећање од 22% у односу на 2011. годину (са 58 на 80 посто).
У комшијској Данској је забележена слична ситуација и њени грађани се ослањају на др. Google-a у чак 75 посто случајева, док је то пре 11 година чинило 54 посто испитаника.
У Шпанији је у током 2011. године скромних 38 посто одраслих изјавило да тражи медицинске информације на интернету, али како показује нови инфографик дошло је до огромног пораста - 69% испитаних сада каже да се обраћају Google претрази и осталим сајтовима за здравствени савет, уместо лекарима.
Сличан велик пораст забележен је и у Ирској, са 44 на 66 посто. Аустријанци су у 2011. години чинили 53 посто оних који су одговоре тражили на интернету, а у 2021. достигли су 60 посто. Међутим, у Немачкој се догодила обрнута ситуација, што је врло позитивно, јер се ослањање на интернет за здравствене теме између 2011. и 2021. године смањило с 54 на 45 посто.
Можда ће то некима бити изненађење, али Бугари су показали највише присебности и само 36% испитаника тражи савете за лечење или постављање дијагнозе болести на Google Search и другим сајтовима. Ово показује да су Бугари дисциплиновани кад је здравље у питању, јер Бугарска има једну од бољих земаљских и мобилних инфраструктура у ЕУ - дакле, није због тога што одређени број народа нема како да се обрати Google компанији.
Хрвати то чине у 60% случајева, а Словенци нешто мање - 54%. Нажалост, Еуростат истраживање обухватило је само 27 земаља ЕУ региона без Србије, што значи да за нашу земљу још увек нема оваквих званичних података.
Било би јако занимљиво знати те податке, зар не?!
Зашто је др Google непоуздан
Доктори никако не препоручују да тражите савете од Google-a нити пре нити током лечења, а све како би се избегла потенцијално непотребна забринутост створена услед нетачних информација и самостално лечење, које може да се заврши лоше по пацијента. Самопроцена и постављање дијагнозе не могу бити одрађени преко интернета, осим уколико пацијент не разговара са медицинским стручњаком.
Људи често упадају у заблуду да болују од нечега што није ни близу оног што је истина и лечење на своју руку може да буде изузетно опасно по такве појединце.
На крају, ту је и питање приватности - зашто Google или било који други сајт или особа на интернету морају да знају шта вас боли и детаље вашег медицинског картона?!