Отворен џез центар и клуб "Михаило Миша Блам"
Ако у сали имате једног госта више него што имате музичара на бини, онда сте успели.
Џез културни центар и клуб "Михаило Миша Блам" званично је отворен данас у згради Јеврејске општине у Краља Петра 71, а његов директор Маркус Блам каже да желе да остваре оно што је говорио његов отац "да затрују младе џезом".
- Идеја је да окупимо првенствено младе и усмеримо их ка џезу. Тата је често говорио да их затрујемо џезом од најмлађег узраста те имамо програм који је предвиђен за децу предшколског узраста и школарце, али и за оне од 60 плус - рекао је Блам Танјугу.
Клуб је отворио своја врата још у јануару, а данас је приређено свечано отварање уз сир и вино и наравно џез, а наступили су Новак Мијовић (труба), Давид Гегић, који је свирао бас Мише Блама, и Стеван Милијановић (клавир).
Блам је појаснио да је све то идеја његовог оца, чије име и носи културни центар и клуб у коме ће средом, петком и суботом сви заинтересовани моћи да слушају врхунски џез.
Његова супруга Душана Блам се надовезује да клуб треба да постане "добра градска прича у коме можете да сретнете врхунске музичаре, чујете добар џез и да уживате у дивној клупској атмосфери".
Она каже да и сама зграда у којој је смештен центар, подигнута 1928. године, прави несвакидашњу атмосферу и да су џезери одушевљени акустичном салом.
Брачни пар Блам задовољан је интересовањем који је побудио центар "Михаило Миша Блам".
- Тата је више пута рекао ако у сали имате једног госта више него што имате музичара на бини, онда сте успели. Ми их имамо много више, а видим и да су школе и вртићи заинтересовани за нашу причу. Ја нисам баш могао да слушам све што је тата пуштао од џеза, али сам се полако затровао том музиком - истакао је Маркус Блам.
У оквиру културног центра је изложен и део експоната који ће се наћи и у будућем музеју џеза.
- Град је врло озбиљно ушао у ту причу, међутим док се не пронађе адекватан простор, трудићемо се да у овом простору прикажемо што више онога што је мој отац сакупљао. Везали смо наше музејске експонате са инструментима који се могу видети горе у Јеврејском музеју, јер деда Рафаел Блам је почео са џезом овде 1927. године па су ту и фотографије из логора, композиције, сав тај џез који је ишао уз ту причу - појаснио је Маркус Блам и најавио да ће већи број експоната изложити у "Ноћи музеја".
Душана је рекла да су људи из градске управе врло заинтересовани да се отвори музеј џеза и верује да ће до тога и доћи за две до две и по године.
- Било би добро да Београд добије такав музеј, то би била институција светског габарита, јер ми имамо неке артефакте који нигде у свету више не могу да се нађу. Миса и мој супруг су предано сакупљали све то", рекла је она, поменувши вредне плакате, видео и аудио материјал, инструменте попут бубњева Лале Ковачева.
Блам је рекла и да је Мишин пријатељ Ханес Бакман, врхунски џез музичар и професор, крајем свог живота приредио неколико концерата у Бламову част, којима је присуствовала и немачка канцеларка Ангела Меркел.
- Све то може бити озбиљна и лепа прича и могло би нас ставити на светску мапу - рекла је Блам, додавши да изнајмљују два стана у којима чувају експонате, те да би они могли испунити простор од 300 квадратних метара.
Центар "Миша Блам" придружиће се и прослави Светског дана џеза 30. априла и то програмом "Јаж а Вуе 1927-2017" који је посвећен свим музичарима који су свирали џез, почев од Рафаела Блама и састава "Mickey јаж" до најмлађих.
У 15 сати ће са Студентског трга у Београду кренути отворени аутобус који ће се кретати Коларчевом улицом, Улицом краља Милана до Славије и истом трасом назад, а на крову аутобуса смењиваће се музичари: "Институт" Вељка Николића, Игор и Јована Лазић (француски рог, гитара, флаута, вокал), састав трубача Новака Мијовића, трио "Матрас" бубњара Николе Радојичића, трубач Владица Васић.
Програм ће се наставити у вечерњим часовима у џез клубу "Михаило Миша Блам" великим џем сешном.