ДАН КАДА ЈЕ АНДРИЋУ ДОДЕЉЕНА НОБЕЛОВА НАГРАДА: Многи не знају да је није добио за дело "На Дрини ћуприја", већ...
Први и једини са ових простора.
“За епску снагу којом је обликовао мотиве и судбине из историје своје земље”, на данашњи дан 1961. године Иво Андрић је добио Нобелову награду за књижевност. У најужем избору су, поред нашег књижевника, били и енглески писци Лоренс Дарел и Грем Грин, Американац Џон Штајнбек и Италијан Алберто Моравија.
Одлуку о избору лауреата Нобелове награде из области књижевности Иво Андрић је примио телефоном у свом стану у Београду 26. октобра на Андрићевом венцу, а престижна нагрда уручена му је 10. децембра 1961. године.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/12/09/popara-dnevne1-600x380.jpg?itok=t1oy4v5w)
"НИЈЕ ТРЕБАЛО ДА БУДЕ СЛАДАК" Покојни глумац се прославио улогом ПОПАРЕ, а овако је говорио о њој
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/12/09/popara.jpg?itok=ZTgW-27y)
"Кад се ништа подели свима, сви добију све" Овако је говорио чувени Попара...
Окупило се много новинара, критичара и поштоваоца књижевника, а Андрић, скроман какав је био, није много говорио.
– Нобелову награду сматрам као изузетно признање за целокупну књижевност моје земље – једноставно је рекао.
Након тога организована је конференција за штампу на којој је Андрић говорио, да би после отишао у шетњу. Како се вест ширила, Београђани су га у повратку заустављали и честитали му на награди коју пре њега није добио ниједан човек са ових простора. Наишла су и деца која су тражила аутограм од књижевника.
Иако се до данас верује да је Андрић Нобела добио за роман "На Дрини ћуприја" то није била награда за једно књижевно дело већ "за епску снагу којом је обликовао теме и приказао судбине људи током историје своје земље", односно Андрић је награду добио за читав књижевни опус и допринс књижевности.
У образложењу Нобеловог комитета помињу се и друга његова дела, после романа "На Дрини ћуприја", а то су "Травничка хроника", "Госпођица" и "Проклета авлија". Беседом "О причи и причању" се 10. децембра 1961. године захвалио на признању. Мало је познато и да је Андрић новчану награду од милион долара, добијену освајањем Нобелове награде, у потпуности поклонио за развој библиотекарства у Босни и Херцеговини.
Андрић је у Стокхолм отишао 5. децембра, у друштву супруге Милице Бабић-Андрић. Свечана церемонија доделе Нобелових награда у области медицине, физике, хемије и књижевности, одржана је 10. децембра у раскошној дворани Концертне палате Шведске академије.
Приликом доделе престижне награде 10. децембра у Стокхолму, Андрић је, уместо захвалнице, одржао историјски говор "О причи и причању, који се до данас памти.