Каравађо и Ван Гог на ПОТЕРНИЦИ Интерпола: Лопови однели слике у вредности од 100 МИЛИОНА ДОЛАРА!
Интерполова база података украдених уметничких дела однедавно предузима кораке који ће довести до побољшане размене информација.
Крађа и кријумчарење предмета који припадају културном наслеђу је међународни злочин који погађа земље порекла, транзита, али и коначне дестинације, саопштили су из Интерпола.
ВЕЛИКАН ПРЕД СМРТ ОДИГРАО ЈОШ ДВЕ УЛОГЕ: Нашег глумца гледаћемо у филму и у новој серији!
Недозвољену трговину уметничким делима поспешују захтеви тржишта уметности, а погодује јој отварање граница, побољшање транспортних система и политичка нестабилност у неким државама.
ТУЖНА ВЕСТ ЗА КЊИЖЕВНОСТ! Преминуо Британски писац и добитник Нобелове награде!
Интерпол сваког јуна и децембра објављује постер, као својеврсну потерницу за најтраженијим уметничким делима украденим у поледњих шест месеци и она се прослеђује свим државама чланицама.
УКРАДЕНА РЕМЕК-ДЕЛА
Слика "Ваза и цвеће", Винсента ван Гога украдена је из музеја у Каиру 2010. године, а њена вредност се процењује на 50 милиона долара. Дело Пабла Пикаса "Голуб с грашком" нестао је исте те године у Паризу, а вредан је чак 100 милиона долара.
На листи најтраженијих су и две слике Каравађа "Свети Францис" и "Свети Лоренс", Ван Ајкове "Праведне судије", Рафаелов "Портрет младића" и Монеов "Мост Чаринг Крос".
У Србији је пре неколико година нађена слика Пола Сезана "Дечак у црвеном прслуку" вредна 100 милиона евра.
По први пут у историји: Снима се СЕРИЈА ПО ПЕСМИ! (ВИДЕО)
Током протекле деценије, према подацима Интерпола, примећено је повећање незаконите трговине предметима који представљају споменике културе из области на Блиском истоку погођеним оружаним сукобима.
Савет безбедности Уједињених нација у фебруару 2015. године усвојио је Резолуцију 2199, позивајући државе да спрече трговину украденим ирачким и сиријским културним добрима.
ЗАШТО СЕ ИЗЈАШЊАВАТЕ КАО СРБИН? Одговор Меше Селимовића на ОВО питање ућуткао Загреб!
Прошлогодишње међународне операције које је подржао Интерпол омогућиле су да полицији и царинским агенцијама широм света да нађу око 45.000 украдених предмета, покрену 400 истрага и ухапсе 200 људи. База тренутно садржи информације о око 50.000 уметничких дела украдених у 134 земље.