Ко каже да друштвене мреже нису едукативне? Књига Достојевског из 1848. постала хит међу младима на ТикТок-у
Сви пишу рецензије, цитате, воде дискусије и праве плејлисте.
Друштвене мреже се обично повезују са неповољним утицајем на младе, попут површних трендова, зависност од екрана и смањене концентрације
Међутим, ТикТок, платформа за дељење кратких видео садржаја, често доприноси изненадном порасту популарности одређених књига.
Недавно је забележен неочекивани тренд: дела Фјодора Достојевског, а посебну пажњу привукла је новела "Беле ноћи", која је постала изузетно читана међу млађом публиком.
Према подацима, издање "Белих ноћи" из едиције Пенгуин Classics ове године заузело је четврто место међу најпродаванијим преведеним књижевним делима у Уједињеном Краљевству.
Ејми Рајт из књижаре Pritchards у Ливерпулу изјавила је да су раније ретко продавали ову књигу, док су у последње две године приметили значајан пораст интересовања.
- Имамо члана особља који овде ради 25 година и рекао је да бисмо повремено продали понеки примерак ове књиге. Али у последње две године дефинитивно смо приметили пораст - рекла је Ејми.
Слично томе, Франсис Клеврдон из књижаре Hatchards Piccadilly у Лондону истакао је да су прошле године продали 190 примерака џепног издања, што је значајан пораст у односу на ранији период.
Од децембра прошле године, "Беле ноћи" су постале виралне на платформама као што су BookTok и Bookstagram. Корисници деле рецензије, цитате и фотографије књиге, често уз шољицу кафе, а креиране су и Spotify плејлисте инспирисане делом, са композицијама Чајковског и Шостаковича.
Многи истичу да их је прелепа љубавна прича из књиге дубоко дирнула.
Један од разлога за овакву популарност може бити дужина новеле,нешто више од 80 страница, што је чини приступачном за брза читања и додавање на листе прочитаних књига током године.
- ‘Беле ноћи’ су ме привукле делимично због тога што су кратке - рекла је Ели Ховлет из Лондона, која о књигама на ТикТок-у пише као @ellisrubyreads.
Такође, прича о усамљеном младићу и његовом сусрету са Настењком, која чека своју праву љубав, резонује са емоцијама многих читалаца, посебно у времену када су теме усамљености и неузвраћене љубави универзално препознате.
Овај тренд показује како друштвене мреже могу ревитализовати интересовање за класичну књижевност, приближавајући је новим генерацијама и подсећајући на безвременост тема које обрађује.
Кратка дужина "Белих ноћи" читаоцима олакшава улазак у често застрашујући свет класичне руске књижевности, пише "Гардијан".