ЛЕГАТ МИЛОША ЈАНКОВИЋА: До сад непозната писма Данила Киша (ФОТО)
Нови допринос Музеју српске књижевности Удружења "Адлигат".
Овогодишњи добитник „Златне струне“ на Смедеревској песничкој јесени, књижевник Милош Јанковић одлучио је да оснује свој легат у Музеју српске књижевности Удружења „Адлигат“.
Јанковић је објавио 76 књига и у књижевним круговима важи за угледног песника који је много учинио за српску културу. Један је од оснивача Адлигата. За свој легат у овој институцији сада је поклонио важну документацију у којој се посебно издваја писмо које му је, на његов рођендан, 14. 4. 1981. године, упутио Данило Киш поводом молбе да му Киш каже своје мишљење о рукопису које му је Јанковић дао. Киш му је као одговор послао до сада непознати предложак из из кога је касније изникло познато дело „Савети младом писцу“ у којем, између осталог, Киш даје следеће савете Јанковићу:
1) Немојте тражити савете од писаца, поготову од познатих писаца, јер вам књижевне савете, над текстом и поводом текста, нико не може дати,
2) Читајте своје саставе у стиху и прози својим вршњацима, онима у које верујете и онима у које не верујете;
ОБОРЕН РЕКОРД: Ово је нова најскупља слика на свету! (ВИДЕО)
3) Полемизирајте са њима, измењујте књиге, подупирите своја уверења либрима старим и новим;
4) Поскидајте са зидове слике писаца, живих и мртвих, а поготово живих, и ставите на њихово место слике и постере девојака;
5) Не идите са својом генерацијом, али јој и не окрећите леђа;
6) Упознајте писце да бисте се уверили да нису, као људи, обично ни бољи ни гори од осталог света;
7) Читајте, учите језике, преводите /превођење је одлична вежба за писање/;
8) Не слушајте ничије савете и рецепте, па ни овај.
Јанковић је, овом приликом, за свој легат поклонио своје рукописе, преписку са Милованом Данојлићем из осамдесетих година XX века, допис Матије Бећковића којим га обавештава о пријему у чланство Удружења књижевника Србије, као и шешире петорице великана српске песничке речи које је током живота сакупио – Јаше Гробарова , Милана Ненадића, Слободана Стојадиновића Чуде, Баја Луковића и Андреја Јелића Мариокова. Јанковић је овом приликом Адлигату поклонио и више од 200 бројаница које је сакупљао у више десетина манастира дуже од једне деценије. Јанковић је, иначе, познат и по својој духовној поезији.