"ПОНОСИМ СЕ МОГА СРБСКОГ РОДА": Теслин телеграм открива истину о ПОРЕКЛУ великог научника
Ево шта је Тесла написао.
Телеграм који је Тесла послао 1936. године у Загреб др Мачеку има свој контекст. Писмо тадашњем вођи опозиције било је пре свега љубазна захвалност за телеграм који је стигао у хотел „Њујоркер", а касније је потпуно истргнуто из контекста.
Теслино порекло и име нису били спорни ни 1931. године када је био на насловној страни Тајма. Али, с времена на време, у јавности, српској и хрватској, појавило би се нешто чиме би они мање стручни покушали да поткрепе своје тврдње о томе да је велики проналазач био подједнако поносан на „своје српско порекло и хрватску домовину" и да је у ствари све време био искључиво Југословен или само - космополита. Тако се на друштвеним мрежама на таласе, као недавно, поведе полемика да ли је он икада изричито говорио о свом пореклу као српском, па је недавно као доказ у некој хрватско-српској или српско-хрватској полемици (опет) цитирано Теслино писмо Владку Мачеку у којем велики научник говори како је „пођеднако поносан на своје српско порекло и хрватску домовину". Довољно да се (опет) усталасају националистички духови на мрежама.
СУШТИНА СЕ НЕ ДА ОЧИМА САГЛЕДАТИ: 15 инспиративних цитата из књиге "Мали принц"
Посебно поменути телеграм који је послао из чувеног "Њујоркера", 26. маја 1936. године, у Загреб др Влатку Мачеку - Влатку, а не Владку, како га је насловио у депеши послатој Western Унионом - има свој контекст. Писмо тадашњем вођи опозиције, а касније творцу Бановине Хрватске, а онда и потпредседнику у Влади Краљевине Југославије, било је пре свега љубазна захвалност за телеграм који је стигао у хотел "Њујоркер" дан раније.
Цело Теслино писмо одговора од 26. маја гласи: "Хвала на много цењеној честитки и почасти, једнако се поносим мога србског рода и моје хрватске домовине, живели сви Југославени", у потпису: Никола Тесла.
Цео контекст схвата се читањем првог писма, а не само Теслиног одговора. Дан раније, 25. маја 1936. године, др Мачек упутио је честитку Николи Тесли, насловљену на његов дом у хотелу "Њујоркер". У том писму, на које је Тесла одговорио са "пођеднако поносан на своје српско порекло и хрватску домовину", др Мачек му пише:
"Великом сину народа србског а домовине Хрватске, вођи човјечанства у борби са природом честита у име хрватскога народа, др Влатко Мачек", 25. маја 1936. године.
СВАКА ЧАСТ! Књижара испоштовала Вука Караџића на НАЈДИВНИЈИ НАЧИН
Тесла је у одговору цитирао део Мачековог телеграма. Свакако, он никада није крио да је космополита, чак ни кад је позивао на борбу Уједињених народа против нацизма. Али и тада је потенцирао своје порекло.