Разговор великана: Мански и Жилник на Белдоцсу
У оквиру Белдоцс Industry програма 14. Међународног фестивала документарног филма Белдоцс, 14. септембра од 15 до 16 сати у Сали Макавејев у Југословенској кинотеци биће приређен разговор између руског редитеља Виталија Манског, аутора документарног филма “Чорбачов: Рај”, и нашег синеасте Желимира Жилника на тему “Документарни филм - огледало или лупа?”
Током разговора, који ће бити и стримован уживо, уз обезбеђени симултани превод са руског на енглески језик, два велика аутора осврнуће се на стварност и чињенице у документарном филму: у чему је разлика између њих и шта им је заједничко? Како стварност утиче на слободу изражавања у филму и да ли она заиста постоји у аудиовизуелној сфери?
Улаз на разговор двојице документариста је бесплатан, али уз обавезну претходну регистрацију, путем линка.
Виталиј Мански (1963, Лавово, Украјина), након што је први филм снимио 1989. до данас је реализовао више од 30 филмова. Његови филмови приказивани су на више од 500 међународних фестивала, на којима су освојили више од 100 награда. Посебно се истичу његови филмови “Путинови сведоци”, “Под сунцем”, “Пипелине”, “Гагаринови пионири”, “Anatomy оф Т.А.Т.У.”, “Бродвеј, Црно море”, “Gorbachev: Афтер Емпире”, чиме је постао један од најпризнатијих савремених руских документарних редитеља и продуцената. Оснивач је и председник “Артдокфеста”, фестивала креативних документарних филмова који се одржава у Риги, Литванији и Москви.
Желимир Жилник (Ниш, 1942) је филмски и ТВ редитељ и сценариста. Живи и ради у Новом Саду, где је током шездесетих и седамдесетих година прошлог века био један од кључних актера настанка и развоја продукцијске куће “Неопланта филм”. Аутор је култних документарних и играних филмова, а његов први играни филм “Рани радови” (1969) награђен је “Златним медведом” на Берлинском фестивалу, као и са четири “Златне арене у Пули” исте године. У Немачкој је, средином седамдесетих година, реализовао низ краткометражних и један дугометражни играни филм “Рај” (1976). По повратку, за ТВ Београд и Нови Сад, као и у независним филмским и медијским кућама, режирао је низ играних и документарних филмова и ТВ серија. Један је од најзначајнијих југословенских независних филмских стваралаца, а његови радови су увршћени у колекције угледних уметничких манифестација и институција: Доцумент у Каселу, Венецијанско бијенале, Национална галерија у Вашингтону, Помпиду центар у Паризу, музеји савремене уметности у Мексику, Барселони, Бечу, Лондону и Нотингему...
Поред филмских пројекција и сусрета и разговора публике са ауторима, панел-дискусија и едукативног програма, важан и саставни део Белдоцс фестивала је Белдоцс Industry који представља јединствени догађај у региону кинематографија западног Балкана и једно од главних места окупљања аудиовизуелних професионалаца из Европе, региона и Србије са циљем развоја тржишта креативних документараца. Током седам дана, од 9. до 15. септембра, у Београду ће гостовати више од 60 страних филмских професионалаца и биће организован динамичан програм пичинга, сесија, дискусија, радионица за развој пројеката, networking дешавања у Југословенској кинотеци и галерији НЕОН, уз коришћење он-лине Белдоцс маркет видеотеке.
Програм се реализује у хибридном формату, а панели и разговори биће уживо преношени преко Facebook стране Белдоцса. Белдоцс Industry састоји се из неколико сегмента: “Белдоцс Academy” (радионица за развој XR пројеката), “Белдоцс ин Progress” и “Сербиан Доцс ин Progress” (представљање документарних пројеката међународној филмској индустрији), “Доцументариес фор Кидс анд Youth” (радионица за развој пројеката намењених деци и омладини) и „Белдоцс Маркет”.
Белдоцс Industry развија капацитете Србије у смислу продукције, копродукција и дистрибуције креативне документаристике, а са главним циљем повећања могућности за циркулисањем документарних филмова из Србије и других земаља са ниским продукционим капацитетом широм Европе (Западног Балкана и пост-совјетских земаља), и развоја пројеката са ових простора кроз бољи пласман на међународном тржишту. Белдоцс Industry је пројекат од националног значаја јер за циљеве има развој националног система аудиовизуелних уметности кроз повезивање српских редитеља и продуцената са агентима продаје документарних филмова у Европи, уредницима телевизија из региона и представницима водећих европских фестивала, као и боље позиционирање српске документаристике на међународном нивоу.
Белдоцс Industry се одржава уз подршку Европске уније кроз програм Креативна Европа, потпрограм МЕДИА, Министарства културе и информисања Републике Србије, Филмског центра Србије, удружења ДОК Србија, Филмског центра Црне Горе, Грчког филмског центра, Италијанског културног центра, Европске документарне асоцијације, Института за документарни филм из Прага, М: Бране, фестивала DocuDays из Украјине и Солунског документарног фестивала, компанија Дигитал Минд и Paradiddle Пицтурес и галерије НЕОН. Филмски центар Црне Горе је покровитељ награде за најбољи пројекат на Белдоцс Академији.