СРЂАН ГОЈКОВИЋ ГИЛЕ: Новоталасна генерација је освајала слободу креативности (ВИДЕО)
- Тај југословенски пасош који смо имали у рукама омогућавао нам је да путујемо и на исток и на запад - носталгично се сећа фронтмен Електричног оргазма.
- Свираћемо мени драге песме које се иначе не изводе на концертима "Електричног оргазма" и нумере које сам написао заједно са Владом Дивљаном, моју музику из филмова и телевизијских формата, казао је Танјугу Срђан - Гиле Гојковић који ће заједно са бендом Магиц Бусх започети мини турнеју вечарас у Новом Саду.
БАЛАДА ТЕК САД КИДА: 2Cellos су обрадили хитчину Еда Ширана, послушајте! (ВИДЕО)
Наставши на темељу култног Беатлес трибјут бенда The Бестбеат, Магиц Бусх је прошле године објавио дебитантски албум "Фирст...", а тренутно га чине гитаристи Дамјан Дашић и Марко Ћалић, бубњар Владимир Јевтић и басиста Иван Станковић.
Гојковић је лидер цењеног новоталасног бенда "Елекртрични оргазам", али како каже искористиће период када се сви разбеже по далеким туристичким дестинацијама за мини турнеју Магиц Бусхом.
"Од 1. јануара па све до пролећа за чланове Електричног оргазма настаје период када су у првом плану путовања чланова бенда а не наступи. Ето Љуба је рецимо сада у Индији", казао је Гојковић.
Идеја да наступи са Магиц Бусхом настала је када је Васке из Еве Браун организовао концерт посвећен борби против Дишенове болести, прошле године у београдском Дому омладине.
"Дамјан из тог бенда је предложио да свирамо песму "Лутка која каже не" и јако ми се допало како смо звучали. После тога сам укапирао да постоји јако пуно песама које волим а воле и други људи које немају места у репертоару Елетричног оргазма. Имамо капиталне песме као што су Конобар, Златни папагај, Небо, капетан Есид, Дебела девојка... и онда слабо свирамо неке мени драге песме које је Електрични оргазам снимио" казао је Гојковић.
Он каже да публику у пет градова широм Србије очекује рокенрол који је ретко извођен до сада.
"На концертима вечерас у Новом Саду, 3. марта у Панчеву и 9. марта у београдском Дому омладине, 16. марта у Нишу и 30. марта свираћемо песме из филмова "Како је пропао рокенрол" и "Црни бомбардер", из сарадње са Владом Дивљаном, неке соло песме, музику из телевизијског формата "Позориште у кући" као и оне Електричног оргазма, које су ретко или никад одсвиране уживо" казао је Гојковић.
Цењени музичар и композитор се сећа момената када је машта о да се професионално бави рокенролом.
"После албума "Пакет аранжмана" помислио сам да постоји реалан простор да наставим тиме да се бавим. Публика и критика су реаговале добре и све до албума "Дисторзија" средином осамдесетих година прошлог века постава "Електричног оргазма" се није искристализовала. Тада су дошли Банана и Шваба" казао је Гојковић.
Према његовим речима, бенд је пролазио кроз различите фазе, био пред распадаом неколико пута, преживљавао тешске моменте...
"Деведесетих смо билу близу разлаза, али као и увек у ншој каријери, десила би се нека позитивна ствар која би нас окупила изнова и дала неку нову инјекцију ентузијазма члановима бенда. Ове године славимо 38. рођендан "Електричног оргазма" и не намеравамо да одемо са сцене" казао је Гојковић.
Нови албум "Електричног оргазма" је у припреми и према Гојковићевим речима у концептуалном смислу представља наставак претходног издања.
"Један од оснивача бенда Љуба Ђукић вратио се у "Електрични оргазам" 2004. године. То је довело до нове хемије у бенду јер су се помешали различити утицаји, пре свега звук клавијатура из нашег новоталасног периода са Бананином гитаром. Дошло је до фузије те две верзије "Оргазма" која је на прошлом албуму имала премијеру. Исти звук смо задржали и на новом албуму који ћемо објавити крајем маја" казао је Гојковић.
Изузетан статус на простору некадашње Југославије који "Електрични оргазам" и даље ужива, Гојковић објашњава пре свега легендом о бенду из осамдесетих година прошлог века која је и даље врло присутна на простору некадашње СФРЈ.
"Млади људи желе да нас чују због свега што су чули о нама. Говоримо исти језик са већином становништва на простору некадашње Југославије. Ми нисмо имали паузу у каријери и тај континуитет даје резултат. Додуше не издајемо сваке године албум као на почетку каријере, али наш умутрашњи порив нас и даље провоцира на стварање музике", казао је Гојковић.
За све приче и сведочанства о околностима у којима је настао нови талас осамдесетих година прошлог века Гојковић каже да се базирају пре свега на сентименту према стабилној економској ситуацији у нкедашњој великој земљи.
"Генерација јако креативних људи стасавала је крајем седамдесетих година прошлог века које важи за најстабилније доба у Југославији. Тај југословенски пасош који смо имали у рукама омогућавао нам је да путујемо и на исток и на запад. Постојала је средња класа. Мој отац је био службеник у Радио Београду, а мајка козметичарка и они су успевали да ме једном годишње пошаљу у Лондон да видим шта има ново и донесем плоче," каже Гојковић.
Он напомиње да је после Титове смрти 1980. године дошло до слабљења цензорског надзора који је постојао пре.
"Почела су да се отварају нека врата за креативно, слободно деловање. Та врата је новталасна генерација којој припадам развалила. Пробили смо баријере и заградили простор за експлозију креативности" казао је Гојковић.
За њега нема дилеме да је тренутна ситуација на светсјкој музичкој сцени парадоксална..
"Неки нови бенд може да стави песму на интернет и тако да допре до публике али, тај електронски медијски простор је загушен. Када смо били клинци постојала су два телевизијска канала за 20 милиона људи и када смо једном стигли на један од та два канала публика је знала за нас", казао је Гојковић.