СТЕНЛИ КЈУБРИК: ЗБОГ КОГ ФИЛМА МУ ЈЕ ПРЕЋЕНО СМРЋУ па је морао да га повуче из дистрибуције
Занимљивости о Стенлију Кјубрику
1. "Спартак" је снимљен за 167 дана, а у његовој продукцији је учествовало око 10.500 људи
Спартак је историјски филм из 1960. године, базиран на истоименој новели Хауарда Фаста. Инспирисан је животном причом гладијатора Спартака, вође устанка римских робова, познатијег као Спартаков устанак. Буџет филма износио је 12 милиона долара, због чега је био најскупље холивудско остварење тог времена. Студију Универзал донео је највећи профит до Аеродрома, који је снимљен деценију касније.
2. Филм "Доктор Стрејнџлав или: Како сам научио да не бринем и заволео бомбу" је замишљен као драма
Ова црна комедија се лабаво заснива на роману "Црвена узбуна" британског књижевника Питера Џорџа, чија се радња врти око параноичног генерала ваздухопловства САД, решеног да уништи Совјетски Савез. Студио Коламбија пикчерс је одабрао књигу и Кјубрик је започео превођење њеног највећег дела у сценарио.
Испрва је хтео да сними драму, али је временом постао свестан комичног тона чудне ситуације у којој су се нашли САД и Совјетски Савез. Иначе, постоји и један изузетак: Стрејнџлав се не појављује у роману, већ су га створили Кјубрик и сатириста Тери Саутерн.
Силвестар Сталоне ЗАВРШИО НА ИНТЕЗИВНОЈ, Леонардо ди Каприо ШМРКАО витамин Б - СВЕ за добар филм!
Био је НАЈЛОШИЈИ ЂАК али је постао један од НАЈБОЉИХ ГЛУМАЦА - Све што НИСТЕ знали о Ентони Хопкинсу!
3. Филм 2001: Одисеја у свемиру настао је уз малу помоћ Карла Сејгана
Један од највећих проблема које је Кјубрик имао током снимања овог филма, био је приказ ванземаљског живота, који је требало да буде у складу са његовим апстрактним идејама, али и буџетом. Зато се обратио за помоћ пиониру астробиологије, Карлу Сејгану, аутору популарне књиге Космичка веза: Ванземаљска перспектива из 1973. године, који је на крају био задовољан резултатом. Оно што је такође занимљиво је чињеница да је фиилм при премијери трајао 160 минута, али је Кјубрик касније изрезао 20 минута како би удовољио критичарима који су првобитну дужину сматрали претераном.
4. "Паклена поморанџа": Филм који је снимљен случајно
До филмске адаптације романа "Паклена поморанџа" Ентонија Бурџеса, дошло је сасвим случајно. Идеја за то потиче од Терија Саутерна, а Кјубрик испрва није био заинтересован за тај пројекат. Касније се предомислио и снимио га прескочивши последњи део из романа, у којем је Алекс остарио и прерастао социопатију.
Због овог остварења Кјубрику су чак претили смрћу, па је био приморан да интервенише код дистрибутера како би било повучено из биоскопа.
5. Стивен Кинг није био задовољан "Исијавањем"
- Одувек сам се дивио Кјубрику и стога сам имао велика очекивања у вези с тим пројектом. Међутим, био сам веома разочаран крајњим резултатом - рекао је Стивен Кинг у интервјуу који је дао за магазин Плејбој 1983. године. Кјубрика је чак назвао човеком који превише мисли, а премало осећа. Иначе, чувена реченица из филма "Ево га Џони" преузета је из славног увода за шоу Џонија Карсона, а Николсон ју је додао на властиту иницијативу.
6. У већини сцена из филма "Бари Линдон" употребљено је природно светло
Кјубрик је за подлогу овог филма узео истоимени роман Вилијама Мејкписа Текерија. Фотографија и технике осветљивања у њему биле су иновативне. Сцене ентеријера снимане су специјалним камерама с брзим сочивима (користила их је НАСА), што је омогућило да се многе од њих осветле само са свећама.
7. Винсент Д’Онофрио се угојио више од 30 килограма због филма "Бојеви метак"
Због улоге коју је тумачио у остварењу "Бојеви метак", глумац Винсент Д’Онофрио је обријао главу и угојио се 32 килограма. Тиме је оборио рекорд који је поставио Де Ниро у филму "Разјарени бик" режисера Мартина Скорсезеа (угојио се 30 килограма), а држи га и дан-данас.
Овај филм био је забрањен у Вијетнаму, због негативног приказа Вијетнамаца.
8. "Широм затворених очију" је филм базиран на новели из 1926. године
Снимање ове драме из 1999. трајало је две године, а базирана је на ремек-делу "Новела о сну" аустријског приповедача и драматурга Артура Шницлера. Књига истражује сексуалну амбивалентност срећног брака и покушава да изједначи важност сексуалних снова и неиспуњених очекивања са реалношћу. Иначе, "Широм затворених очију" је последњи филм Стенлија Кјубрика, који је објављен свега неколико месеци након његове смрти.