И САД ЖИВЕ СРЕЋНО: Из града протерали политичаре, полицију и криминалце - филмском ЗАСЕДОМ! (ВИДЕО)
А да их видите како сада живе. Не би им било тако да не беше храбрих жена...
Град из кога су људи протерали политичаре, полицију и криминалце - Черан, недалеко од западне обале Мексика. Сада грађани владају сами и бране свој град. Стопу криминала свели су на минимум и кажу да је њихово место постало прави мали рај на земљи.
Черан има 13.000 становника, а налази се у савезној држави Мичоакан, на врло опасном подручју које је под контролом нарко картела. Градић је окружен прашумом. Њу су пре неколико година почели да крче богати криминалци који су били у спрези са локалним политичарима како би направили места за плантажу авокада.
Локално становништво се побунило. Крчење је запретило изворима воде који за грађане значе живот. Ствари су измакле контроли и оно што је следило нико није очекивао.
Мештанка Маргарита Елвира Ромеро је одлучила да уземе ствари у своје руке. Отишла је код радника који су крчили шуму. Они су почели да је вређају и прете оружјем. Маргарита се вратила у град. Грађани су се окупили и организовали су заседу дрвосечама који су се враћали с посла.
Дрвосече су ухватили, заробили их у локалну цркву и чекали да њихове колеге дођу по њих. Стигла је и полиција, а окупили су се и локални политичари који су насилно хтели да реше ситуацију. Међутим, град се у трену ујединио.
Сви су стали на страну храбрих жена. Из кућа су извадили дословно све што им је могло користит као оружје. Из града су истерали дрвосече, њихове надлежне, полицију и политичаре. Све је то било 2011. године.
Град и данас живи без политичара, полиције и криминалаца. Закон и ред одржава локална "полиција" звана "Ронда Цомунитариа". Све су странке забрањене, а градићем владају од народа изабрани представници који на функцији могу да буду највише три године.
Стопа криминала је у Черану сведена на минимум. Понекад се догоде ситна разбојништва и прекршаји узроковани алкохолом, али нема убистава нити отмица. Почела је да се опоравља и осакаћена прашума, а како би се избегао повратак на старо, патроле сваки дан обилазе контролне тачке и пазе да протерани не би опет покушали да заузму град.
Многе заједнице су покушале да копирају Черан, али им је недостајало заједништва.