ОДРЕДИ СМРТИ: Ове елитне јединице окупљале су најгоре убице, кољаче и садисте!
Тешко оном ко њима допадне шака.
Елитне јединице обучене за убијање постојале су одувек, а у доба све чешћих ратова оне су сила из сенке која доноси превагу... Иако је већина одреда смрти, било да су финансирани од стране владе или приватно, привукло међународну пажњу током Другог светског рата, а после тога током Хладног рата, они постоје већ вековима. Државе попут Русије, Египта и Бразила користиле су одреде смрти за своје циљеве, а данас њихове услуге најчешће користе државе са високим нивоом корупције, друштвеног немира и дубоких политичких подела. Њихово постојање добија легитимитет под слоганом "Понекад треба учинити лоше ствари како би спречили да се догоде још горе ствари", а циљ њиховог постојања је једино убити.
1. Аргентинска антикомунистичка алијанса. Реч је о војном одреду у Аргентини који су у јеку "перонизма" основали десничари 1943. усаглашени с председником Хуаном Пероном. Једини задатак им је била борба против комунизма у свим облицима. Блиско су сарађивали са аргентинском полицијом и војском за које су обављали "прљаве послове", а претпоставља се да су убили између 500 и 1000 људи. Називали су их Троструком А екипом смрти, а иако су распуштени 1976., војна хунта је наставила да се служи њиховим методама деловања.
2. Esquadrao Да Морте Или на шпањолском дословно "Одред смрти" били су паравојна јединица у Бразилу. Попут аргентинске антикомунистичке алијансе, и њихов је задатак био да отклоне комунистичку претњу, али њихови су послови често задирали и у неке друге ствари. За разлику од аргетинске организације, у Бразилу није постојала јединствена организација већ је постојало више одреда смрти који су примали заповести од полиције те су испитивали, мучили и убијали дилере дроге, гангстере, отмичаре и убице.
ИСТИ АРКАН, САМО ОПАСНИЈИ: Он је први убијен у САЧЕКУШИ - и српски кримоси су га се ПЛАШИЛИ! (ФОТО)
3. Тајландска јединица за борбу против наркотика. Као део полиције основани су 2003. кад је тајландска власт покренула рат против дилера дроге. Управо је ту јединицу Amnesty Интернатионал оптужио их је за прекомерену употребу силе кад је у јавност изашао податак да су током три недеље убили чак 600 људи. Према другом извештају, одговорни су за чак 2.800 смрти током три месеца, а барем половина убистава уопште није била повезана са ратом против наркотика већ су деловали као обични плаћеници. Најзад је рат са дрогом завршен 2006. после војног пуча - али не задуго, поновно је покренут 2008.
4. Анитерористичка полицијска јединица у Кенији. Ова је јединица основана после исламистичких терористичких напада у главном граду те државе, Најробију, будући да се Кенија граничи са Сомалијом у којој се налазе фракције терористичких организација. Медијска организација Al-Jazzera је 2014. објавила податке према којима је та јединица умешана у илегалне активности, као и примање наредби од британске МИ5 те израелског Мосада. Један од припадника је признао како је особно убио 50 осумљичених за тероризам без превеликих доказа за то.
5. ЦАФГУ. То је паравојна јединица основана на Филипинима, а задужени су за борбу против побуњеника и разних криминалаца. Постали су познати по употреби прекомерне силе, али и изјава да неки новинари заслужују смрт јер ометају "чишћење државе". Често су оптуживани за отмице, мучења и убијања осумљичених побуњеника без доказане кривње или потребне правне процедуре.
6. Групо Цолина. Реч је о одреду који је састављен од оружаних снага Перуа 1991., а њихова главни задатак такође била борба против тероризма. Директно су одговарали премијеру џраве који их је користио и за личне обрачуне са својим политичким непријатељима. Иако тачан број убистава за који је ова јединица одговорна није познат, зна се како је међу жртвама било и недужних цивила попут деце, студената, професора...
7. Кадировци. Посебан одред у Чеченији основао је Ахмад Кадиров за време рата Чеченије са Русијом, а њихов је задатак био да порази домаће и стране чеченске џихадисте. Пошто су преузели власт у Чеченији, Кадиров је искористио јединицу да своју породицу постави на власт и склопи мир са Русијом. Након убојства Кадирова, његов син Рамзан је преузео команду над јединицом која данас има подршку власти и Москве. Претпоставља се да броје око 4000 војника, а организације за људска права их оптужују за прекомјерну употребу силе.
8. Батаљун 3-16. Ту су елитну јединицу у Хондурасу обучили и основали америчка ЦИА и ФБИ. Претпоставља се како су одговорни за преко 200 ликвидација, међу којима су и политички противници режима. Њихове акције нису биле јавно осуђене све до 1990., кад су тужиоци у Хондурасу оптужили преко 100 часника из јединице за илегалне активности и најгору злоупотребу положаја од грађанског рата. Осим тога, наводно су своје бројне жртве одлагали на 26 тајних гробља.
9. Гвоздена гарда. Ова је елитна војна јединица била активна за време Другог светског рата. Тада су се борили на страни Немачке, а касније су штитили леђа комунистима у Египту те су проводили атентате на политичке противнике које је наређивао краљ Фарук. Такође су контролисали уносан бизнис кријумчарења хашиша.
10. Унутрашња сигурносна јединица. Пре него што су се у њихове редове инфилтрирали британски тајни агенти, ИРА-ина Унутрашња сигурносна јединица била је одред којег су се бојали апсолутно сви. Њихова задатак је био да откривају и решавају британске кртице, а пошто би мучили осумњичене и добили признање, ликвидирали би их са два метка у главу.