ТИ СИ ЋЕРКО ТАТИН СИН! Много пута сте чули ову узречицу - а да ли знате истоимену ПЕСМУ? (ВИДЕО)
Тешко подноси Балканац кад добије женско дете - а то је покушао да промени овај хит.
Добро је познато да припадници овдашњих народа и народности често тешко подносе вест о рођењу женског детета. Не воли Балканац, бар онај који држи до традиционалних вредности, да добије ћерку уместо синчине, која ће да продужи лозу и сачува имање. То му дође као нека подвала природе, као нека коб, или шта већ. Малтене мораш да му изјавиш саучешће, ако ти каже да чека, или је већ добио, женско.
"Па, добро, шта ћеш, важно да је живо и здраво", кажу људи, уз све неопходно куцање у дрво. А и задрти очеви умеју да опале покоји неумесан кометар.
"А кад сам говорио, нећемо отпозади, Руменка, биће женско, онда си се смејала!", поручивао је својој супрузи легендарни Радован III. А један други Балкан Бој, новосадски Босанац, Драган Торбица, има обичај да каже да има "два сина и једно дијете". "Их, што ми је паметно оно дијете, Мил'ца, штета што је женско", пожали се често иста индивидуа типично балканског погледа на свет.
pic.twitter.com/hdkUBBCHn2— ФикоР (@FikoR87) Септембер 4, 2016
Стручњаци објашњавају да је корен жеље за сином везан за земљорадњу и култ земље, а такође је битна ставка то што син носи очево име, те продужава породичну лозу, за разлику од ћерке, која одлази у другу породицу. Међутим, савремени родитељи понекад, у жељи да покажу да су изнад овог проблема имају обичај и да се служе кварним триковима, објашњавајући, рецимо, ћеркама, да их воле као да су синови! Психолози веле да ни ово није баш паметно решење, јер ће свеједно изазвати осећај дискриминисаности код женског чељадета, и осећај да припада погрешном полу.
ШАПНУО МУ "ЈА САМ КОЦКАР": Музичар у српској кафани ЗИНУО кад је видео ШТА је добио за бакшиш(ФОТО)
Како год било, ова је појава опевана и у једној песми популарног покојног певача Амира Решића, познатијег под уметничким именом - Нино:
"Ја имам ћерку, а многи сина/Они се хвале, хвале пред свима! А моја ћерка, лепа и фина/Завешће сваког њиховог сина", певао је Нино, а у рефрену поручивао својој кћери: "Ти си, ћерко, татин син! Са тобом се поносим! Ти си, ћерко, татин син! на судбину се не жалим!"
Како је Нино двапут мењао веру и име због жене, прочитајте ОВДЕ.
У наставку још додаје Нино да "Има једна прича, у ствари!/Ко ћерку има, мајстор је прави!" Многи су кафански стручњаци, упознати са модерно оријентисаним подучавањима психолога, која смо помињали горе, ипак приметили да је и ова нумера, без обзира на оптимистични тон пун љубави некако... па дискриминишућа. Зашто баш толико мора да се нагласи да је отац срећан иако има ћерку - па, зар се то не подразумева, мајка му стара?
ЗМАЈ ОД ШИПОВА И БАЈА МАЛИ КНИНЏА УШТЕКАЛИ СУ ИСТОЈ ЦУРИ! Ова песма то доказује! (ВИДЕО)
У једној стручној анализи, која је објављена на сајту "Тарзанија", налази се и тумачење да рефрен ове песме представља "типичну мантру, аутохипнотичко понављање, којом отац жели да убеди себе да је срећан, да му се није десило то што се десило, да је женско мушко и да је ћерка син." У тој детаљној анализа заступа се теза да је главни јунак, којег песма описује, заправо дубоко очајан, и да уместо реалног прихватања ситуације, прибегава манијакално еуфоричном самозаваравању...
Будући да је и Нино био отац женске деце, и то три ћерке (а каква је лепотица његова ћерка, погледајте ОВДЕ), заиста се надамо да је ово тумачење бар делимично погрешно. Очеви, радујте се деци, ма ког пола била - и запевајте, али заиста искрено!