ДА НЕ ПОВЕРУЈЕШ: На сликама великих уметника откривени знаци болести!
Ово голим око не може да се примети.
Ране симптоме Паркинсонове и Alchajmerove болести код сликара могуће је утврдити анализом потеза четкице на њиховим делима, показали су резултати студије израђене на основу проучавања слика уметника попут Салвадора Далија и Вилема де Конинга.
Студија је рађена на основу анализе 2.092 слике, међу којима су и дела двојице сликара који су патили од Паркинсонове болести, Салвадора Далија и Норвала Морисоа, као и уметника оболелих од Alchajmerove болести, Вилема де Конинга и Џејмса Брукса. Анализом су ради поређења обухваћени и радови Марка Шагала, Пабла Пикаса и Клода Монеа, који нису патили од неуродегенеративних обољења.
"Увек је напредак што раније утврдити постојање неког здравственог проблема", рекао је за Франс прес Алекс Форсајт, професор психологије на Универзитету у Ливерпулу и један од аутора студије.
ИНТЕРНЕТ ПОЛУДЕО: Поставили су ЗАГОНЕТКУ - нико не зна одговор! (ФОТО)
Научници су у изради студије користили такозвани "фрактални метод", већ употребљаван приликом утврђивања аутентичности уметничких дела, који се заснива на нумеричкој процени степена сложености слике.
У случају Конинга и Брукса, примећена је знатно мања сложеност њихових дела насталих после навршене 40. године живота, односно пре него што су оболели од Alchajmerove болести. Конингу је Alchajmerova болест дијагностикована 1989. године, када је имао 85 година, а Бруксу када је имао 79.
ОВАЈ ЈЕ ЛУД! Познати глумац тражи СМРТ председника за Нову годину! (ФОТО)
Са друге стране, анализом Далијевих и Морисоових слика, утврђено је да је до пораста "фракталне димензије" дошло половином њиховог животног века, да би она постепено почела да опада како су се уметници приближавали 60. години живота. Дали је од Паркинсонове болести оболео са 76 година, када је његова десна рука почела снажно да дрхти, а Морисоу је та болест дијагностикована у његовој 65. години.
Студија је код Шагала, Монеа и Пикаса показала обрнути процес, односно повећану сложеност слика пред крај њихових живота.
"Надамо се да ће ова студија подстаћи на размишљање о процесима који се одвијају у мозгу и помоћи у раном откривању болести", закључио је Форсајт.