САНДРА ДОКИЋ
Србија ће омогућити бржи и ефикаснији прелазак на ЗЕЛЕНУ ЕКОНОМИЈУ
Државна секретарка Министарства заштите животне средине Србије Сандра Докић поручила је да је то министарство посвећено даљем унапређењу политика и законодавног оквира који ће омогућити бржи и ефикаснији прелазак на зелену економију, кроз олакшавање приступа финансијским средствима за зелене пројекте, саопштио је данас Програм Уједињених нација за развој (УНДП).
"Платформа 'Зелена агенда у Србији' је одличан модел, како за мобилисање зелених инвестиција, тако и за удруживање неопходних финансијских средстава. До сада смо заједнички остварили значајан напредак, јер смо подигли интересовање привреде, али и локалних самоуправа и јавних предузећа за пројекте зелене економије, а сада је неопходно обезбедити додатну подршку ради убрзања ових инвестиција", изјавила је Докић на конференцију о могућностима и препрекама за поспешивање финансирања зелене транзиције, објавио је УНДП.
Она је додала да је министарство спремно да у наредном периоду интензивно ради на развоју институционалних капацитета, повезивању релевантних институција и актера, успостављању процедура и дефинисању свеобухватног националног механизма зеленог финансирања, што укључује државне институције, међународне финансијске институције и комерцијалне банке, али и привреду и јавни сектор.
УНДП, Делегација Европске уније (ЕУ) у Србији, Министарство заштите животне средине и Европска инвестициона банка (ЕИБ) организовали су у Београду конференцију о могућностима и препрекама за поспешивање финансирања зелене транзиције, како би допринели стварању одрживог финансијског оквира који ће омогућити ефикаснију зелену транзицију у Србији.
Догађај је организован у сарадњи са Удружењем банака Србије (УБС), а окупио је представнике надлежних државних институција, комерцијалних банака, међународних финансијских институција, међународних организација и привреде.
На конференцији је било речи о унапређењу координације између финансијског и пословног сектора која је неопходна у процесу зелене транзиције, успешним механизмима зеленог финансирања који су већ примењивани у Србији, као и о главним правцима за унапређење регулаторног оквира за финансирање ове транзиције.
Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Пламена Халачева изјавила је да ЕУ дизајнира нове алате за борбу против глобалног загревања и примењује Систем за трговину емисијама како би цена угљеника била узета у обзир, што има за циљ значајно смањење гасова са ефектом стаклене баште кроз заједничке и усаглашене напоре.
"Стојимо раме уз раме са Србијом како бисмо подржали смањење емисија и помогли у ублажавању ефеката климатских промена широким спектром иницијатива и конкретних активности", казала је она.
Шеф Регионалног центра ЕИБ за Западни Балкан, Дамјан Сорел, навео је "ЕУ за Зелену агенду у Србији" као пример иницијативе за убрзавање зелених инвестиција, истичући да ће пројекти који су подржани у оквиру ове иницијативе помоћи привреди земље и малим и средњим предузећима да постану отпорнији на разорне ефекте климатских промена.
Казао је да је то посебно важно за локалне компаније, од којих 10 одсто већ бележи губитке услед природних катастрофа.
"Међутим, због недостатка приступа финансирању, стручности у развоју зелених пројеката и погодних пракси зеленог управљања, нису довољно спремни да укључе климатске аспекте у управљање пословањем. Техничка подршка коју ЕИБ пружа банкама у оквиру 'ЕУ за Зелену агенду' ће помоћи да се иновативне и еколошки прихватљиве идеје претворе пројекте који могу да добију финансирање", изјавио је Сорел.
Стални представник УНДП-а у Србији Јакуп Бериш рекао је да је успостављање ефикасног механизма за одрживо финансирање зелене транзиције од виталног значаја за конкурентност српске привреде и отварање нових радних места, као и за здравље људи и животне средине.
"Ово захтева сарадњу владе, међународних финансијских институција, комерцијалних банака и приватног сектора, које смо данас окупили да бисмо дошли до заједничке визије за убрзавање зелене транзиције у Србији", казао је Бериш.
На конференцији су утврђене и конкретне потребе привреде, финансијског сектора и државних институција за унапређењем њихових вештина за боље коришћење и расподелу доступних средстава за активности и пројекте који доприносе зеленој транзицији.
Такође, разматрани су најбољи начини за препознавање и одобравање финансирања зелених пројеката.
Конференција је указала и на кораке које је потребно предузети како би се ефикасније користили фондови намењени зеленим иницијативама.
Своја искуства са зеленим финансирањем на догађају су поделили представници компанија "Нелт", "Зорка-Керамика" и "Стеел Impex", који уз подршку иницијативе "ЕУ за Зелену агенду у Србији" спроводе своје иновативне зелене пројекте.
Ова иницијатива је од 2022. године обезбедила менторску подршку и суфинансирање у износу од 4,17 милиона долара за спровођење иновативних зелених пројеката широм Србије.
Сваки долар донаторске подршке привукао је скоро шест долара из других извора, укључујући и сопствена средства корисника.
На тај начин је до сада уложено више од 30 милиона долара, што чини око 15 одсто свих процењених зелених улагања у Србији.
Пројекат "ЕУ за Зелену агенду у Србији", уз техничку и финансијску подршку ЕУ и у партнерству са Министарством заштите животне средине, спроводи УНДП у сарадњи са Шведском и Европском инвестиционом банком, уз додатна финансијска средства која су обезбедиле владе Шведске, Швајцарске и Србије.