ИЗВЕШТАЈ
Да ли Трамп озбиљно ГРЕШИ: Ови подаци из ЕУ кажу да ФОСИЛНА ГОРИВА нису НЕЗАМЕЊИВА
Европа убрзано прелази на обновљиве изворе енергије, док је амерички председник Доналд Трамп, након инаугурације, повукао САД из Париског споразума и започео спровођење енергетске политике „буши, само буши“.
Према извештају климатског института Ембер, објављеном у четвртак, соларна енергија је први пут у 2024. години надмашила угаљ као извор електричне енергије у Европској унији (ЕУ).
Соларна енергија је постала најбрже растући извор електричне енергије у ЕУ, обезбеђујући 11% укупне производње. Захваљујући снажном расту соларне и ветроенергије, удео обновљивих извора порастао је на 47%, у поређењу са 34% из 2019. године.
Истовремено, удео угља у производњи електричне енергије пао је на свега 10%. Извештај указује на наставак опадања зависности од фосилних горива, при чему се производња електричне енергије из гаса смањује пету годину заредом, док је укупна производња из фосилних горива достигла историјски минимум од 29%.
„Фосилна горива губе доминацију у ЕУ енергетском сектору,“ изјавио је Крис Рослоу, енергетски стручњак из института Ембер.
Европски зелени договор, донесен 2019. године, одиграо је кључну улогу у убрзању енергетске транзиције ка чистим изворима.
Раст цена гаса након руске инвазије на Украјину додатно је подстакао Европу да се окрене обновљивим изворима, тражећи јефтиније и еколошки прихватљивије алтернативе.
Захваљујући смањењу потражње за гасом, ЕУ је значајно смањила ослањање на руски гас.
Како се капацитети ветро и соларних електрана повећавају, регион је од 2019. године избегао увоз фосилних горива у вредности од скоро 61 милијарду долара (58,6 милијарди евра), наводи се у извештају.
„Ово шаље јасну поруку да ће енергетске потребе Европе бити задовољене чистом енергијом, а не увозом гаса,“ рекао је Питер де Поус, енергетски аналитичар из бриселског института Е3Г.
Европа наставља ка чистој енергији
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је у уторак да ће Европа наставити да сарађује са свим земљама које желе да заштите природу и зауставе глобално загревање.
Овај извештај долази у тренутку када је председник САД Доналд Трамп повукао своју земљу из Париског споразума, који има за циљ смањење глобалног загревања, и окренуо се експанзији нафтне и гасне индустрије.
Трамп је изјавио да САД располажу „највећим“ резервама нафте и гаса на свету и да их планирају искористити. Иначе, САД су други највећи емитер гасова са ефектом стаклене баште на глобалном нивоу.
Стручњаци из института Ембер наглашавају да је европско лидерство у чистој енергији сада важније него икада.
„Ово није само питање енергетске независности Европе, већ и доказ њене лидерске улоге у борби против климатских промена,“ рекао је Рослоу.