АРНЖАМАН СА ЕБРД
ПОТВРЂЕНО: Градиће се соларна-термална електрана у Новом Саду
Влада Србије усвојила је Предлог закона о потврђивању Уговора о зајму између Србије и Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) за изградњу соларно-термалне електране у Новом Саду.
Овај уговор, потписан је 27. децембра 2024. и предвиђа позајмицу ЕБРД до 105 милиона евра у две транше - првој од 85 милиона евра и другој од 20 милиона евра.
Минимални износ повлачења средстава је 1,5 милиона евра, а минимални износи превременог плаћања и оног који се може отказати је милиона евра.
Стопа провизије на неповучени део зајма је 0,5 одсто на годишњем нивоу.
Датуми плаћања камате су 15. април и 15. октобар сваке године.
Како је прецизирано у објављеном у уговору транша 1 зајма ће се отплаћивати у 22 једнаке, односно приближно једнаке полугодишње рате 15. априла и 15. октобра сваке године.
Први датум отплате је 15. април 2029. а последњи датум отплате зајма је 15. октобар 2039. године.
Овај пројекат подразумева изградњу и интеграцију у постојећи систем даљинског грејања соларно-термалног постројења са два сезонска складишта топлоте укупне запремине 870.000 метара кубних (м3), поља соларних колектора површине око 37.000 м2 (31 MW), топлотне пумпе капацитета 17 MW и два е-бојлера укупног капацитета 60 MW.
У сезонском складишту би се чувала топлотна енергија прикупљена током лета, да би се у зимским месецима из складишта користила уз помоћ топлотне пумпе.
Како је објављено у образложењу, соларно-термално постројење са великим акумулатором топлоте (ПТЕС) користи обновљиву соларну енергију (соларно колекторско поље), енергију реке Дунав (топлотна пумпа) и вишкова електричне енергије из електроенергетског система (електрични бојлер) и дистрибуира је у систем даљинског грејања.
Додаје се да коришћењем постојеће вреловодне инфраструктуре система даљинског грејања, која се налази у непосредној близини планираног постројења (ТЕ-ТО „Нови Сад”), из солар-термал постројења у систем даљинског грејања биће пласирано око 243 GWh топлотне енергије и смањиће се емисије ЦО2 за 17.350 тона годишње.
Носилац пројекта је ЈКП Новосадска топлана, уз техничку подршку Министарства рударства и енергетике и финансијску координацију Министарства финансија.