НОВИТЕТИ
Велика Британија увела "пасош вештина": Ево шта он ПРЕДСТАВЉА и како РАДНИЦИ с њим прелазе на ЗЕЛЕНУ ЕНЕРГИЈУ
Око 90% радника у фосилној индустрији већ поседује вештине које су релевантне за прелазак на чисту енергију, показало је истраживање.
Ветровите промене захватиле су Велику Британију док се упушта у енергетску транзицију која доноси економске бенефите и истовремено је кључна за сузбијање климатских промена.
Међутим, како домаћа производња ветро и соларне енергије постепено замењује фосилна горива, важно је да радници не буду запостављени у том процесу.
Због тога су владе Уједињеног Краљевства и Шкотске покренуле иницијативу „пасош вештина“, која омогућава радницима у нафтној и гасној индустрији да лакше пређу на послове у сектору чисте енергије.
Британска лабуристичка влада такође је најавила регионална улагања у обуку вредна готово 4 милиона фунти (4,7 милиона евра) како би помогла радницима да пређу у нову индустрију у четири кључна региона.
„За разлику од неуспелог приступа претходних влада, нећемо седети скрштених руку и гледати како се добри послови премештају у иностранство уместо да долазе на наше обале,“ изјавио је британски министар енергетике Ед Милибанд прошле недеље.
„Радимо заједно са заједницама, предузећима и синдикатима како бисмо обучили раднике овде у Британији и искористили прилике које доноси чиста енергија.“
Како функционише британски „пасош вештина“?
Радници у сектору нафте и гаса моћи ће да приступе пасошу вештина путем интернета. Овај дигитални алат помоћи ће им да идентификују могућности за рад у сектору ветроенергије на мору – укључујући послове у изградњи, одржавању и операцијама.
Пасош ће такође приказивати где се њихове постојеће квалификације признају. Према истраживању Offshore Енергиес УК, чак 90% радника у нафти и гасу већ поседује вештине које су релевантне за прелазак на чисту енергију, што значи да постоји много прилика за запошљавање.
Иницијатива је подржана са 3,7 милиона фунти (4,3 милиона евра) из шкотског фонда Јуст Транситион, а касније ове године биће проширена како би обухватила и друге путеве ка обновљивим изворима енергије.
„Овај пасош је ту да помогне људима који раде у овој индустрији да донесу информисане одлуке о својим пословима и будућности,“ каже Кејти Хајденрајх, директорка за ланце снабдевања и људске ресурсе у Offshore Energy УК.
Ипак, она додаје да ће Великој Британији нафта и гас и даље бити потребни „још деценијама“.
Индустријски центри Велике Британије добијају финансирање за зелене послове
У оквиру плана да Британија постане „светска сила у чистој енергији“ – са 95% електричне енергије из нискоугљеничних извора до 2030. године – влада улаже у развој вештина у кључним регионима.
Абердин, Чешир, Линколншир и Пемброкшир добиће по милион фунти (1,2 милиона евра) за пројекте које ће финансирати Канцеларија за послове у чистој енергији, која функционише у оквиру Министарства за енергетску сигурност и нето нулту емисију (ДЕСНЗ).
Ови региони су препознати као кључни центри раста у области чисте енергије, са развијеним секторима ветроенергије на мору, соларне и нуклеарне енергије.
Средства могу бити усмерена на отварање нових центара за обуку, курсеве или саветнике за каријерно усмеравање – како би се локално становништво оспособило за послове у областима попут заваривања, електроинжењеринга и грађевинарства. Локалне власти ће одлучивати како ће се средства најбоље искористити за развој радне снаге.
„Ово су сјајне вести за Пемброкшир и околна подручја,“ изјавила је Ребека Еванс, министарка економије, енергије и планирања у влади Велса.
„У Велсу постоји огроман потенцијал за економски раст захваљујући чистим енергетским технологијама, попут плутајућих ветроелектрана у Келтском мору,“ додала је Џо Стивенс, државна секретарка за Велс.
У Чеширу се очекује да ће део финансирања бити усмерен на обуку радника у сектору нуклеарних горива.
Да ли британски план за развој вештина иде довољно далеко?
Шарлот Брамптон-Чајлдс, национална службеница британског синдиката ГМБ, назвала је иницијативу „добрим првим кораком“.
Међутим, синдикати позивају владу на додатна улагања. Пасош вештина био је у развоју три године и првобитно је требало да буде лансиран још 2023. године.
„Знамо да наши радници у нафти и гасу имају преносиве вештине и искуство које је кључно за читав енергетски сектор,“ изјавила је Роз Фојер, генерална секретарка Шкотског центра синдиката (СТУЦ), за шкотски лист Daily Рецорд.
„Исправно је што је влада то препознала и што пасош вештина сада пружа платформу за даљи развој.“
„Али ово не може бити крај ако желимо да остваримо праведну транзицију.“
Према подацима Комитета за климатске промене, независног саветодавног тела владе, енергетска транзиција ка нето нултој емисији могла би донети до 725.000 нових радних места у нискоугљеничним секторима до 2030. године, у поређењу са 2019. годином.
Осим енергетике, бројни послови ће бити доступни у областима попут реновирања зграда, инсталације система за нискоугљенично грејање и производње електричних возила, наводи се у извештају.