Страшно
Опстанак ове животињске врсте угрожен због климатских промена
Опстанак лењиваца (choloepus hoffmanni), животиња које живе у Централној, али највише у Јужној Америци угрожен је због климатских промена, открива нова научна студија.
Познате по свом спором кретању и мирној природи ове животиње могле би изумрети ако се температуре повећају, упозоравају научници, преноси Њујорк Пост.
Истраживање које су спровели научници који проучавају метаболички одговор лењиваца на растуће температуре, сугерише да би енергетска ограничења ових животиња могла учинити неодрживим њихов опстанак до краја века, посебно за популације које живе на високим надморским висинама.
Главни истраживач, др Ребека Клиф, изјавила је да су лењивци природно ограничени својим спорим метаболизмом и јединственом немогућношћу да ефикасно регулишу телесну температуру, за разлику од већине других сисара.
“Наша истраживања показују да лењивци, посебно они који живе на великим надморским висинама, можда неће моћи да преживе значајне порасте температуре предвиђене до 2100. годину”, указала је др Ребека Клиф.
Користећи индиректну калориметрију, истраживачи су мерили потрошњу кисеоника и основну телесну температуру лењиваца у условима који опонашају пројектоване климатске промене што указује на забрињавајућу будућност за ове животиње.
Ограничена метаболичка способност обраде енергије, у комбинацији са минималном географском флексибилношћу, може их спречити да се прилагоде топлијим климатским условима.
Још један изазов за ову животињску врсту представља спори темпо варења и до 24 пута спорији него код других сличних биљоједа, показали су резултати студије.
Свако повећање метаболичке потражње које би могло да буде изазвано климатским променама не може се задовољити само повећаним уносом хране што би лењивцима отежало да одржавају енергетски баланс.
Студија сугерише да би равничарски лењивци могли да се носе са овим променама тако што би померају своја станишта на веће надморске висине, али планински лењивци су географски ограничени и немају такву могућност.