ПАКАО У АВГУСТУ: Температура ће се попети до 40 степени! Метереолог открива разлог
Метеоролог Слободан Совиљ оценио је данас да је пред нама нови топлотни талас у који ћемо постепено ући у уторак, 13. августа, а који ће трајати највероватније до суботе.
Совиљ истиче за Танјуг да је у питању петодневни период, сличан двонедељном топлотном таласу који смо имали у јулу ове године, с тим што се, како каже, очекују пријатније ноћи.
- Следеће седмице бисмо заправо имали те највише температуре од 35 до 40 степени, а у Београду око 38 - рекао је Совиљ.
Додаје да ће након новог топлотног талас уследити постепни пад температура, без наглог захлађења и интезивног периода са пљусковима и грмљавином.
- Биће пролазних наоблачења у последњој декади августа, али све у свему температура ће бити изнад просека - најавио је Совиљ.
Совиљ истиче да је наша земља под утицајем тропске континенталне ваздушне масе која порекло води са севера Африке, а која јача преко Средоземља.
- Ми смо овога лета много чешће под утицајем тих северноафричких ваздушних маса, за разлику од лета пре две, три године, када су чешће Шпанија, Француска, односно југозападни и западни делови Европе били под тим утицајем - казао је он.
Метеоролог подсећа да се планета Земља загрева, те да екваторијалне области добијају највише топлотне енергије, а поларне најмање.
- Топлотни таласи су сада учесталији, а томе смо ми допринели. Људи су условили да за последњих 150 година температура на планети порасте за 1,5 степен, што је довољно да се топлотни таласи јаве, да буду интензивнији и да дуже трају. То онда има и друге последице, јер температура узрочно-последично делује на падавине и на све оне друге метеоролошке параметре - објаснио је Совиљ.
Како каже, главни узрочници климатских промена јесу емисије угљен диоксида и метана у атмосферу, те трајање атмосферско - океанског феномена Ел Нињо.
- За време трајања Ел Ниња имамо много више топлих рекорда на планети. Ради се о позитивној аномалији. Дакле, површинска вода океана у Пацифику је топлија него иначе. Сада полако улазимо у Ел Нињо фазу када ће те површинске воде у Пацифика бити хладније, што значи да треба очекивати да до краја године и почетком следеће тај број топлих рекорда на глобалном нивоу ипак опадне - казао је Совиљ.
Истиче да никада један топлотни талас, било да траје седам, 10 или 20 дана, не може бити показатељ климатских промена.
- Значи најчешће мора да буде неки тидесетогодишњи период, па да се ти топлотни таласи мало чешће јављају. Топлотни таласи се јављају и током зиме. То је низ од најмање пет дана у којима је температура виша од 90 одсто температуре осмотрених у прошлости, у истом периоду на истој локацији - рекао је Совиљ.
Он подсећа да смо први топлотни талас ове године имали у јануару, а други у фебруару.
- У августу, који је сад пред нама, биће осми топлотни талас ове године. Од 1961. до 1990. ми смо имали само 0,7 топлотних таласа годишње - казао је метеоролог.
Према његовим речима, постоји могућност новог топлотног таласа и у септембру, када температура може достићи 30 степени.
- У прошлој години средња септембарска температура била је 29 степени. Укупно 29 летњих дана у Војводини и Београду јесу заиста незабележене вредности до прошле године - рекао је Совиљ.
Извор: Танјуг