ОВО СУ КЉУЧНИ ПРОЈЕКТИ И УЛАГАЊА за опстанак и останак нашег народа на КиМ
Србија брине о Србима на Косову и Метохији.
Косовска Митровица највећа је градска српска средина на Косову и Метохији. Током последњих девет година овај град се из године у годину трансформише у савремено градско језгро. Током 2016. године отворена је атрактивна пешачка зона у Улици краља Петра, а уследило је уређење овог данас омиљеног шеталишта. На Видовдан исте године постављен је и Споменик цару Лазару у центру Косовске Митровице. Гради се и Духовна академија која ће прерасти у Мултимедијални центар. Реконструисане су водеће саобраћајнице, кружни ток, мост преко Дудиног крша, и обновљене и опремљене све образовне установе.
Све снажнија подршка пољопривредном развоју у српским срединама на КиМ
Само од 2014. до данас помогнуто је 1.600 домаћинстава и уложено 750 милиона динара. Међу највећим пројектима су изградња и опремање фарме кока носиља код Приштине, нова фабрика жестоких алкохолних пића и вина у Ораховцу и опремање две пиваре које су пуштене у рад 2017. и 2018. године. Само у 2021. години Србија је подржала 514 пољопривредника и 8 газдинстава, отворило се 25 привредних субјеката и запослено је 168 људи.
Три нове болнице - током пандемије овде је рођена 141 беба
Породилиште у Пасјану, подигнуто 2015. опремљено је најсавременијом здравственом опремом и улагања ће се наставити. Грачаница ће после 22 године добити нов клиничко-болнички центар, а у изради је пројекат за капиталну реконструкцију, надоградњу и доградњу Клиничкоболничког центра у Косовској Митровици.
Рајска Бања - нов симбол Звечана
На месту некадашњих бањских терми, крајем 2015. године почела је градња овог јединственог здравствено-рекреативно-туристичког комплекса. До сада су изграђени и пуштени у рад отворени и затворени базени са термалном водом, велнес центар, модерни хотел с апартманима и рестораном, и урађен већи део завршних радова, а почетком следеће године планиран је завршетак последње фазе градње: болнички стационар за рехабилитацију пацијената.
Бесповратна новчана помоћ за сваког нашег човека на КиМ
Ове године држава је одвојила додатне 4 милијарде динара за капиталне пројекте и помоћ српском народу на КиМ, од тога су сви незапослени добили по 200, а деца пензионери и запослени – 100 евра.
Стамбено збрињавање кључни стратешки пројекат – услов за одржив опстанак и останак нашег народа
Од маја 2014. до септембра 2020. године, реконструисано је 2.956 станова и кућа, и изграђено 253 индивидуалних стамбених објеката. Гради се чак 17 нових стамбених зграда са укупно 204 нова стана, намењених стамбеном збрињавању младих брачних парова, породица интерно расељених лица као и социјално угроженог становништва, а ту су и станови за наш наставни кадар на КиМ. Подељено је и 450 пакета грађевинског материјала за градњу и санацију кућа, а следеће године планирана је изградња нових 18 зграда са 216 станова и подела 900 пакета помоћи у грађевинском материјалу
Канцеларија за КиМ финансирала пројекте за 37 цркава и манастира
Тиме је омогућен рад и опстанак 37 манастира и цркава, и несметано функционисање народних кухиња. Најкрупнији радови изведени су на манастирима Грачаница, Високи Дечани, Драганац, Пећка патријаршија и Свети Архангели. Такође, обезбеђена су и средства за обнову цркве Богородица Љевишка у Призрену, бисера светске културне баштине и српског средњег века на Косову и Метохији.
Након 22 године, почели радови на Универзитету у Косовској Митровици
Већ 22 године ова високошколска установа је измештена у привремене објекте, али сада ће у новој згради на 4 спрата бити смештене просторије Природно-математичког факултета, Економског факултета, Правног факултета и зграда Ректората. Зграда ће поседовати све потребне кабинете, учионице, лабораторије, библиотеке, и ИТ центар.
Сунчана долина - приводи се крају изградња јединственог повратничког насеља
Код Звечана на северу Косова и Метохије никла је Сунчана долина која ће обезбедити услове за живот и рад 1.200 до 1.500 Срба, односно око 350 повратничких породица. Ово савремено насеље имаће 135 различитих објеката, са укупно 355 стамбених јединица и све неопходне пратеће објекте – школу, цркву, дом здравља, спортске терене, обданиште…
Улагање у образовање је улагање у будућност једног народа
У годинама за нама отворено је много издвојених одељења предшколских установа, а бројни објекти у којима бораве најмлађи су реновинарни. Средином 2021. године отворен је вртић у селу Јажице код Штрпца, почела је градња вртића у Гораждевцу, а следи градња новог вртића у Бадовцу. Реконструисане су бројне школе, опремљене најсавременијим дидактичким и наставно-научним материјалима, паметним таблама, компјутерима, ИТ центрима, а свака школа и вртић су покривени видео надзором. Завршава се градња Ученичког дома у Лешку
Сва досадашња улагања Републике Србије можете видети на сајту delagovore.rs