ТУРЦИ ИСПРАТИЛИ ЧЕШКУ КУЋИ: Победа за пласман у другу фазу!

26.06.2024. 23:09
Reprezentacija Turske
Репрезентација Турске / Извор: Танјуг/АП пхото/Марцус Брандт

Фудбалери репрезентације Турске савладали су Чешку резултатом 2:1 последњем колу групе "Е" Европског првенства.

Сјајна утакмица, драматична, борбена, са упорном Чешком и неубедљивом Турском. Ипак, Турци су у четвртом минуту надокнаде, после контре, са свежим играчима постигли погодак који им је обезбедио шести бод.

Овог пута, Винћенцо Монтела је знатно боље припремио сусрет са Чешком, за разлику од дуела против Португалије с тим што је било доста муке да се пробије дисциплинована одбрана противника. Заиста, Чеси можда нису квалитетни да победе свакога, али способни су да намуче своје супарнике.

Показали су то и овог пута, ниским блоком, тражећи по коју прилику, док су Турци оптеретили ривалову десну страну Кенаном Јилдизом, појављивањем Хакана Чалханоглуа који је својевремено деловао управо на левом крилу, а помагао им је и леви бек Ферди Кадиоглу. Неретко, Кадиоглу је улазио скроз напред, бивао и у средини, а у исто време се враћао натраг.

Тек по који ударац на обе стране,  ништа што би озбиљније припретило, а детаљ који је вероватно одлучио утакмицу догодио се у 20. минуту када је Антоњин Барак зарадио други жути картон. Први је дошао у 11. због повлачења, међутим, деловало је као да би му Иштван Ковач то опростио, али након приговора фудбалера Фјорентине, овај је показао картон. Други је био потпуно заслужен, старт отвореним ђоном. Упркос томе, Турска није проналазила решење, штавише, најбољу шансу у првом делу игре имала је Чешка преко  Јурашека, али га је прозрео одлични Мерт Гунок.

Мењао је у вези Винћенцо Монтела, увео је Кана Ајхана у везу, а извадио пожутелог Салиха Озџана, док Иван Хашек ништа није дирао иако је имао играча мање на терену. Морао је, али било је касно јер су Турци на озбиљан тест ставили Станека који је бриљантним реакцијама чувао свој тим, међутим када је лопта дошла на леву страну где се извукао Хакан Чалханоглу, а потом пуном распалио полувисоку уз саму стативу – чешки чувар мреже није имао шансу. У овим ситуацијама је везиста Интера специјалиста. Бомбоница од гола.

Деловало је да је ово безизлазна ситуација за Чешку. Гол мање и играч мање... Али, поткрадала се ту по која грешка, пре свега голмана Мерта Гунока чије играрије у сопственом шеснаестерцу нису биле забавне по његову нацију. И једна несигурност коштала га је примљеног поготка. Био је 66. минут када је Гунок испустио лопту у скоку са Томашом  Чоријем, она је пала у петерац и у гол ју је убацио капитен Томаш Соучек. Гледало се да ли је било прекршаја, неко би можда и судио, али не и Иштван Ковач – 1:1!

Усудили су се Чеси да крену на све или ништа знајући да их све осим победе елиминише са турнира, па је са играчем мање остајало поприлично простора за контранападе Турака, па се није стидео Монтела да уведе Ченка Тосуна и Керема Актуркоглуа. Чеси су осетили крв, нападали константно, у 82. минуту имали и гол преко Јана Кухте испред којег су попадали турски играчи, а Ковач је то окаректерисао као прекршај. Није деловало да је било тако, пре да је Кадиоглу играо руком.

Време и бројност нису били савезници чешке репрезентације и на њихову жалост нису наставили такмичење иако су били сасвим добри у сва три меча, чак им је у дубокој надокнади против Португалије отпутовао бод. Турској је победу обезбедио Ченк Тосун голом у петом минуту надокнаде.

Заједно са њима даље иду Португалија и Грузија.