ДАЈТЕ БРАЗИЛ ДА СЕ ИГРАМО: Најсрамнији ПОРАЗ кариока у историји догодио се у Београду!
Била једном јенда земља...
На овај дан, пре тачно 86 година, одиграна је фудбалска утакмица за сва времена. У Београду је нокаутиран Бразил, и то на начин који нико никада није поновио. Те 1934. Бразил је био учесник шампионата планете који се одржавао у Италији. Али, играло се по необичном систему, одмах "на испадање", па како су већ у осмини финала Бразилци неочекивано изгубили од Шпаније са 3:1, остало им је да пакују кофере из Мусолинијеве Италије, иако су важили за фаворите. Уместо у Јужну Америку, упутили су се - право у наш престони град. На једну репризу: ваљало је видети ко је стварно бољи, они или ми. Они - јачи него на првом Мундијалу 1930, а ми... Ми, по старом добром обичају, са Тиркетом и Мошом у тиму. Истина, мало другачијем тиму, него оном у чувеном Монтевидеу четири године раније.
УЕФА БЕСКОМПРОМИСНА: Турски клуб избачен из Европе
ХРВАТСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВАЦ БРУТАЛНО О СРБИНУ: Да је био ПАМЕТНИЈИ играо би у Реалу или Барси!
МИХА НАСТАВЉА БОРБУ СА ЛЕУКЕМИЈОМ: Ово ће одушевити Србе - супруга открила ШТА му се налази у срцу
Тих дана нашој репрезентацији није баш ишло на међународној сцени. Неуспеси су се ређали, па је у квалификационој групи од три тима, из које је само један ишао на Мундијал, заузето последње место
И, када је заказан пријатељски меч, за тај чувени 3. јун 1934, селектор Бошко Симоновић, чувени и свима толико драги "Дунстер", одлучио је да стартну поставу чине и неки играчи који нису играли против Бразила на мундијалском дебију
На голу је био тада 25-годишњи Загрепчанин Бартол Чулић, у одбрани је био његов вршњак из Ријеке Иван Белошевић, затим 21-годишњи Сплићанин Јозо Матошић коме је то био тек други репрезентативни наступ, те три године старији БСК-овац Иван Стевовић.
У везном реду је био "Лембика", 21-годишњак из Осијека Густав Лехнер, годину дана млађи Светислав Глишовић из БСК-а, иначе потоњи тренер Црвене звезде, па нека нама позната имена - Милорад Арсенијевић "Балерина", тада већ искусан, 28-годишњак, а и млада легенда, Александар Тирнанић "Тирке", који је Бразилу дао гол на Мундијалу као 19-годишњак,
У нападу, уз 25-годишњег БАСК-овца Александра Томашевића, "Дунстер" се определио за проверене снаге: још једног 25-годишњег играча, Ђорђа "Ђокицу" Вујадиновића, и две године старијег му саиграча из БСК-а, легендарног Благоја "Мошу" Марјановића.
На стадион Београдског Спортског Клуба дошло је тог 3. јуна 1934. чак 12.000 људи не би ли видело могу ли "орлови" да размахну крила, а заправо, да виде колико су моћни ти Бразилци, за које се увелико писало да су неправедно испали са Мундијала недељу дана раније, иако су "непобедиви".
публика је била у шоку од онога што су Бразилци радили. По неколико пута су дриблали истог чувара, по неколико минута, без прекида, држали лопту у свом поседу, а имали су неколико шутева ка несигурном голману Чулићу а да нису ни сви гледаоци сели на своја места
Баш тада је лево крило тукло јако по лопти са десет метара, она се одбила од стативе, или дирека како се тада говорило, затим се одбила и о палог голмана Чулића, оставши да самује на пола метра од црте. Леонидас је, са њухом за гол, одмах притрчао и исписао 0:1 на семафору.
За своју лошу партију, Стевовић се искупио већ у првом наредном нападу наших: Глишовић је јако шутирао, голман је скочио за лоптом, али му је "Ива" избио из руку и поравнао на 1:1. Када је Леонидас ухватио "маказице" у 15. минуту, што је наишло на сјајну одбрану голмана Чулића
23. минут: усред иницијативе Бразила, који су наставили да излуђују несрећног Стевовића, завршницу контре наших започео је Тирнанић: у паду је додао лопту Вујадиновићу, овај му вратио, па је уследио центаршут за Томашевића. Кад оно, на изненађење "Бразилијанаца", нападач БАСК-а је пропустио "бубамару" Глишовићу, а 20-годишњи клинац из БСК-а матирао голмана за 2:1.
Бразил је, међутим преузео потпуну контролу. "Лева полутка" Леонидас је предриблао у 35. минуту скоро читав наш тим и, од стативе, сместио лопту у мрежу за 2:2, поставивши тако коначан резултат првог полувремена.
Бошко Симоновић је решио да нешто промени током предаха. Уместо индиспонираног Стевовића, у ватру је бацио 26-годишњег дефанзивца загребачког ХАШК-а Ивана Гајера, а уместо нападача Томашевића у игру је ушао Иван Петрак, тада 23-годишњи Загрепчанин, такође из ХАШК-а
Три минута по повратку из свлачионица бразилски центарфор Армандињо је донео предност својој екипи (3:2) искористивши додавање са крила, но онда почиње плес "орлова", као никада пре. И као што нико никада потом није урадио Бразилу.
Два минута после примљеног гола, Мошин слободан ударац је морао да буде поновљен због прераног излетања Леонидаса из живог зида, а "реприза" је била савршена: лопта се од стативе зарила у мрежу, испаљена попут пројектила. И, ту је почео да се назире крај "Бразилијанаца". Јер, свега три минута касије дебитант Петрак је био бржи од ривалског бека и, испруживши ногу баш када је он пожелео да избије лопту, послао је у гол за 4:3 и вођство које више није било угрожено.
Минут 62. донео је еуфорију на трибине стадиона БСК-а: Ђокица је пропустио лопту Тиркету, овај је предриблао неколико играча, ишао сам па изненадно додао лопту младом Глишовићу а овај, из пуног трка, закуцао за 5:3.
Затим су у периоду од 76. до 78. примили још два гола. Најпре је Тирке центирао тако добро да су гол могли да постигну и дебитант Петрак и Моша, а како је голман несигурно пробао да ухвати лопту, наш тандем га је грудима просто угурао у гол.
Два минута касније, Тирке се, заслужено, уписао у стрелце: са ивице казненог затресао је мрежу за невероватних 7:3. Пет минута пре краја Матошић је на свом другом репрезентативном наступу скривио пенал који је Волдемар искористио, а неколико секунди пре краја Ђокица Вујадиновић проналази Мошу Марјановића који са 18 метара погађа мрежу за коначних и историјских 8:4.
Песмица која је осванула уз извештај у "Политици" дан касније гласила је:
- Одавно нам срца нису закуцала силније, самлели смо јуче фино кафу из Бразилије.
- Зар је могуће да ваш тим није учествовао на Мундијалу? - питао се после меча збуњени а велики Леонидас.
- Не памтим овакав пораз. Чуди ме да је ваша екипа остала код куће, уместо да се бори у Италији - додао је његов саиграч Волдемар.
После тог чудесног јунског поподнева 1934. на стадиону БСК-а, ми никада нисмо победили Бразил. Никада потом. Али, нико никада после тога није ни дао Бразилу осам комада.
Ми смо, вероватно, једини народ који има фудбалску песму "Дајте Бразил да се играмо!".
Највише голова у некој међународној утакмици, Бразил(илијан)ци су примили у од наших. Против тима ког више нема. На стадиону ког више нема.
БОНУС ГАЛЕРИЈА
Погледајте како изгледа Мина Милутиновић, изабраница Немање Недовића