НИШТА ОД СКРАЋЕЊА СУПЕРЛИГЕ!
Елитни ранг српског фудбала Суперлига играће се у актуелном формату са 16 клубова до дљаег, дакле скраћења неће бити јер је за то потребно дуго планирање, припрема и реализација.
Медији су у среду пренели вест, тачније део садржаја документа Фудбалског савеза Србије око стратегије развоја од 2024. до 2028. године.
У њему стоји да је ће од 2026. године Суперлига Србије бројати 12 клубова, с тим да нигде није наведено, није прецизирано, нема ни детаља, када би се кренуло у реализацију ове идеје, која, кад год се помене, наилази на подршку великог броја љубитеља фудбала.
Међутим, како сазнаје б92.спорт, Суперлига ће бројати 16 клубова и у наредним годинама.
-нТа стратегија је стратегија развоја на нивоу Фудбалског савеза Србије и рађена је према УЕФА, чак је и у њеној изради учествовао човек из УЕФА. Није било никаквих консултација са Суперлигом и мислим да од скраћења лиге нема ништа. То је била идеја раније, сад се стало са тиме, од тога нема ништа, барем не за наредне године - каже извор из врха Суперлиге за Б92.спорт
Он даље наводи да је у стратегији развоја поменуто смањење броја клубова Суперлиге по угледу на државе које су отприлике величине Србије, а оне имају 12 клубова, те је у том смислу и уписан тај број клубова и за Србију као оптималан за такмичење у некој будућности.
Дакле, не постоји ни у траговима јасан план, припрема у вези са скраћивањем Суперлиге. О разради и реализацији плана да не говоримо.
За тако обиман посао потребно је време, потребан је прави модел пре свега и како каже наш извор, није сигуран да би 12 клубова у Суперлиги аутоматски донело побољшање квалитета лиге. Помиње друге факторе као примарне да се подигне квалитет такмичења, међу првима "очување интегритета такмичења".
- Суперлига тражи сличне примере лига држава наше величине, на пример Чешка је нагло напредовала са 16 клубова, играју плеј-оф са шест клубова и то се показало као одличан пример. Расту им и ТВ права. У суштини, колико знам, већински став овде је да се фудбал игра у што више места, тако да од смањивања још увек нема ништа. Та стратегија је урађена само да би била валидна пред УЕФА, а ми овде морамо наћи прави модел такмичења, мислим да је кључ у прилагођавању на оно што имамо вде, на наше околности".
Минула сезона показала је одређене аномалије и када је у питању плеј-оф, на примеру Напетка. Крушевљани су се докопали осмог места, упали међу далеко амбицизнију групу тимова и до краја сезоне, осим ремија са Партизаном, изгубили су све утакмице.
Подсећамо да је тренер "чарапана" Владимир Гаћиновић поднео оставку управо због чињенице да је клуб одлучио да "нема амбиције" у доигравању.
Сезону раније десио се "случај Колубара". Лазаревчани су завршили регуларни део сезоне са највише бодова од свих клубова у плеј-ауту и математички су већ тада обезбедили опстанак, а морали су да разигравају за опстанак.
У таквим околностима, хтели не хтели, лишени сваке мотивације губили су бодове и на крају су оптужени за намештање утакмица.
Када се ствари сагледају из овог угла, постоје, дакле, много важније ствари да се уреде у српском фудбалу, које су од суштинског значаја за здравље игре. Јер, неће се много тога променити набоље ако имате лигу од 12 клубова у којој ћемо и даље имати сумњиве исходе мечева.
Може и лига са 24 клуба, ако ће бити "чиста" и правична.