Не тражите даље, ОВО је најлакши начин: Многи муку муче да женама, па и мушкарцима објасне шта је ОФСАЈД - ево како то да урадите
Недоумица или не...
Наредне, 2025. године обележиће се сто година од увођења правила офсајда, а и после века играња фудбала свакодневно смо сведоци расправа о томе да ли је одлука о недозвољеној позицији исправна или не. Предрасуда је да за разлику од мушкараца, женама правило офсајда ствара проблем у разумевању и то не само што "слабији" пол мање прати "најважнију споредну ствар на свету".
Ивановићева жена била трудна, а скандал са Маријаном Матеус му нарушио репутацију и ту није крај! ЧУВЕНА ДОКТОРКА уплетена, Енглези ту шансу НИСУ ПРОПУСТИЛИ
ФАТАЛНА ЛЕПОТА: Дуго је скривао од јавности, а сада се сви диве супрузи Саше Обрадовића – изгледа боље него пре 26 година (ФОТО)
Роналдињо у "Задрузи"? Можда једног дана, али сад је ушао у ОВАЈ РИЈАЛИТИ и одмах издоминирао (ВИДЕО)
Готово сваки љубитељ фудбала ће вам рећи да зна шта је офсајд и да ту за њега нема непознаница, али мало је оних који знају баш све појединости, а те појединости су следеће:
Играч је у офсајду ако је ближи гол-линији од супарника и лопте, осим када је у свом делу игралишта. Ако је играч у линији, тј. у равнини са противником, тада офсајда нема. Тренутак у којем помоћни судија мора одредити има ли офсајда је тренутак упућивања лопте према играчу.
Ако у том тренутку офсајда није било, играч слободно може доћи до гол-линије.
Када је лопта упућена играчу који је у офсајду, а он очито показује да не намерава играти лоптом или ометати бека у добијању поседа лопте назад, тада се не досуђује, а неки други играч слободно може играти лоптом.
Право (изворно правило) је да нападач у тренутку упућивања лопте мора имати минимум два противничка играча ближе противничком голу гдје је углавном један голман а други одбрамбени играч.
Ретка је ситуација да голман истрчи и интервенише, а противник одмах врати лопту ка голу где се налазе нападач и одбрамбени играч, тада је недозвољена позиција али то правило ретко ко од играча зна.
Постоје и ситуације када нема офсајда, а то су:
1. Када се изводи аут
2. Када се изводи корнер
3. Када се изводи гол-аут
Када се досуди офсајд прекршај судија досуђује индиректан слободан ударац (извођењем овог ударца не може се постићи директан погодак- лопту морамо некоме одиграти).
Правило о офсајду се мењало током времена. Тако је 2005. године решено правило да се руке не гледају приликом досуђивања офсајда. Дакле, гледају се сви положаји ногу, тела или главе, док су руке изузете из овог правила.
Последња промена догодила се 2013. године, када су дефинисана правила у ситуацијама одбитака, односно конфузије у 16 метара, када је помоћним судијама и најтеже да одреагују исправно. Сваки наредни додир било ког фудбалера значи нову акцију.
Све је јасно... а опет доноси толико препирке и размимоилажења међу љубитељима фудбала. Можда је то оно што и јесте чар овог правила.