ЗБОГ ОВОГА ЈЕ УВЕДЕН ВАР: Непризнат Лампардов гол одредио даљи ток светског фудбала (ВИДЕО)
Увођење разних технолошких иновација је умногоме изменило наше животе, а велике промене је доживео и савремени фудбал у којем је технологија такође добила своју примену. Ту мислимо између осталог на употребу ВАР-а, а један моменат је битно утицао на то да судије добију прилику да властите одлуке ревидирају или потврде гледањем видео снимака. Био је то гол Френка Лампарда на Светском првенству 2010. који је био евидентан, али не и за арбитре тог меча.
Немачка је на шампионату одржаном у Јужној Африци без већих мука прошла групу, док су Енглези ремијима против Американаца и Алжира закомпликовали себи живот па су са Панцерима одмерили снаге већ у осмини-финала.
Горди Албион је ушао доста бојажљиво у меч што су Немци искористили и повели голом Клосеа већ у 20. минуту. Десетак минута касније Подолски је повисио на 2:0.
Успели су изабраници Фабија Капела да се саберу и да врло брзо смање преко Апсона који је сјајно реаговао након центаршута Џерарда.
Потом се десио тренутак који ће битно утицати на даљи ток модерног фудбала.
Већ у наредном нападу је на једну одбијену лопту налетео Френк Лампард и она се од пречке одбила у гол или можда није?!
На поновљеном снимку који су тада могли да виде само навијачи поред малих екрана видело се очито да је лопта била готово пола метра у голу.
То ипак није видео главни арбитар меча, Хорхе Ларионда па је радовање Лампарда са саиграчима и селектора Фабија Капела било узалудно.
Енглези су доживели велику неправду која је данас незамислива због употребе ВАР-а и нису успели да се опораве до краја меча.
Немачка је постигла још два поготка преко Томаса Милера и на крају забележила убедљив тријумф.
После меча је вршен огроман притисак на ФИФА да размотри увођење видео технологије.
Баш се на мечу Енглеске са Белгијом у јуну 2012 испробао систем који подсећа на "око соколово" у тенису. Потом се појавила и гол-лајн технологија да би као круна свега на крају стигао и ВАР.
Погледајте моменат који је по много чему историјски, мада се и данас могу видети пропусти судија иако имају ВАР. Доста је спорна његова употреба у Енглеској, а сећамо се и шта је Србија доживела у мечу против Швајцарске на Светском првенству 2018. године.