Дамњановић: Град Београд и наша земља заслужују да буду домаћини Ф4 ФИБА ЛШ
Град Београд и наша земља заслужују да буду домаћини Финалног турнира ФИБА Лиге шампиона, изјавио је данас менаџер Кошаркашког савеза Србије (KSS) за организацију међународних такмичења Дејан Дамњановић.
Утакмице Ф4 Лиге шампиона у Београдској арени биће одигране на ЛЕД терену, који је јединствен у свету.
- Почиње финална монтажа свега онога што је важно, односно свега онога што се не види када гледате кошарку. Град Београд и наша земља заслужују да буду домаћини, бар ми то мислимо који се бавимо кошарком, у овом историјском моменту. Прва званична мушка кошаркашка утакмица, односно четири биће одигране на тој врсти високософистициране подлоге. Ради се ЛЕД паркету, ЛЕД технологији преко које иде стаклена подлога, која је шест година тестирана у ФИБА центру за опрему да би после свих анализа добила статус опреме за ФИБА утакмице - рекао је Дамњановић за Танјуг.
На завршном турниру ФИБА Лиге шампиона учествоваће шпански клубови Тенерифе, Мурсија и Уникаха, као и грчки Перистери. У петак, 26. априла у првом полуфиналу од 18 сати ће играти Тенерифе и Перистери, док ће се три сата касније састати Мурсија и Уникаха. Меч за треће место и финале су заказани за недељу, 28. априла.
- Најважнији је какав је осећај кошаркаша који су на паркету, односно на овој подлози. Све оно што утиче на игру, одскакање лопте, светлост, која долази од ЛЕД екрана, који се налазе испод стакла, моменат клизања... Компанија која је радила тај дизајн водила је рачуна о свему. Истина је да стикери могу да проузрокују клизања или повреде кошаркаша што наравно нико не жели. Стакло које иде пред ЛЕД екрана има посебне ситне гравуре које штите кошаркаше да не дође до проклизавања. Та подлога је веома компактна, говоримо и о одскакању лопте, које је равномерно - појаснио је Дамњановић. - Знате да имамо тзв. мртве позиције на паркету после неког времена коришћења где лопта неће одскочити као што иначе одскаче. Код ове подлоге то се не може догодити. То је друга ствар, која је годинама тестирана. Следећа област која је морала да се испита, је моменат светлости која долази од ЛЕД екрана. Посебни дифузори су убачени у ЛЕД подлогу да разлију светлост, да та рефлексија светлости, која долази одоздо не утиче на кошаркаше.
Дамњановић је истакао да се ради о веома скупој технологији.
- Ради се о најновијој технологији када је реч о спорту. То је веома скупа технологија. Нико од од нас не очекује да то у блиској будућности постане стандард и да у свакој дворани можемо да видимо такво нешто. Нисам сигуран да је то блиска будућност, али можда ће се користити за десетак година. Или за такмичења која спадају у ранг најквалитетнијих и најелитнијих. Та технологија кошта преко 1,7 милиона евра - рекао је Дамњановић.
Он је навео да су представници немачке компаније, која је власник ЛЕД технологије, почели са монтажом паркета у Београдској арени.
- Паркет је 40 цм издигнут од 'нуле', како ми кажемо. Самим тим и комплетан садржај који прати организацију би морао да буде на истом нивоу (клупе, записнички сто...). Таква је технологија да захтева својеврсну врсту хлађења. Систем расхлађивања ће бити испод тог паркета и са стране постављен да би могао да одржи способности за које се користи - навео је Дамњановић.
Он је истакао да су увелико у продаји улазнице за Ф4 Лиге шампиона.
- Ово је младо такмичење. Ми видимо евидентан напредак овог такмичења из године у годину. У овом тренутку, од пет провопласираних екипа из шпанске лиге, у Београд долазе три. Ту је и трећепласирани тим из грчког првенства, Перистери, који води Василис Спанулис. Ово такмичење расте из године у годину - закључио је Дамњановић.