ЗА ШКОЛУ НИКАД НИЈЕ КАСНО: Лука Павићевић, од Будућности до шампиона Јапана (ФОТО)
Црногорски стручњак већ две године у Земљи излазећег сунца.
Био је млађи од Дражена Петровића и Аријана Комазеца када је дебитовао у сениорској конкуренцији југословенске кошарке која је у то време била неприкосновена у Европи. Са само 14 година у дресу Будућности из тадашњег Титограда заиграо је у мечу Купа Југославије у новобеоградској хали спортова против ИМТ-а. Заслужио је своје место у вероватно најталентованијој кошаркашкој селекцији свих времена, репрезентацији Југославије до 19 година која је у Бормију под вођством Светислава Пешића 1987. освојила титулу јуниорског првака света. У друштву Кукоча, Рађе, Сретеновића, Перасовића три пута се узастопно пео на кров Европе, а од кошарке није могао да се одвоји по завршетку богате играчке каријере па је отишао у тренере. Луку Павићевића је тај тренерски пут пре две године одвео на далеки исток, да би се овог лета из Токија вратио као шампион Јапана.
ЗВЕЗДА СВЕ ЈАЧА: Тренер Томић довео ВЕЛИКО појачање (ФОТО)
ПАРТИЗАН ПРОНАШАО ЧЕТВОРКУ: Црно-бели желе бившег Теовог саиграча (ФОТО)
- Под покровитељством ФИБА сам 2016. био међу предавачима на семинару за тренере јапанске лиге у склопу њиховог усаврашавања пред Олимпијске игре којима ће Токио бити домаћин 2020. - почео је причу Павићевић. - После те тренерске клинике Кошаркашка федерација Јапана ми је понудила да на годину дана преузмем место селектора, што сам прихватио. Мој задатак је био да изборим пласман на Азијски шампионат, да селектирам играче који би могли да задовоље потребе интернационалне кошарке и поставим нове стандарде игре, јер су форсирали нападачку кошарку без много одбрамбене структуре.
Пошто је освајањем трећег места на источноазијском шампионату испунио циљ, у Јапану је добио нови ангажман.
- Пред почетак минуле сезоне преузео сам екипу Токио Алварк која је својевремено припадала аутомобилском гиганту Тојоте. Клуб има вишедеценијску традицију, а ово им је трећа титула шампиона у историји. Поседују врхунске услове, фантастичну пратећу инфраструктуру, тренажне хале, теретане, медицински центар и по својој организацији клуб би припадао највишем европском рангу - рекао је Павићевић. - Фасцинантна земља у сваком смислу, од организације посла и живота, преко културе и образовања, до исхране и васпитања. Имају веште кошаркаше, али њихова основни проблем лежи у физичким карактеристикама. Међутим, кошарка је спорт који одговара њиховом сензибилтету, маркетиншки и медијски треба учинити још напора на њеној популарности, али то се из године у годину рапидно побољшава.
СЕЛИ СЕ ИЗ ГРЧКЕ: Синглтон напустио ПАО и појачао европског великана! (ФОТО)
До титуле шампиона Јапана Лука Павићевић је са својом екипом стигао уз скор од 44 победе и само 16 пораза, а условно речено прослава титуле трајала је десетак дана.
- Толико нам је требало да обиђемо све спонзоре, градоначелнике у деловима Токија у којима се налази седиште клуба, тренажна и хала у којој се играју утакмице, посетимо све скупове који су били приређени за навијаче. Занимљиво је да то није само случај за шампионе, то је пракса за све јапанске клубове по завршетку сезоне - открио је Павићевић.
КАО ГРОМ ИЗ ВЕДРА НЕБА: Бивши кошаркаш ПАРТИЗАНА добио ОТКАЗ! (ФОТО)
Систем спорта у Јапану сличан је оном који влада у Америци и везан је за образовање што по мишљењу Павићевића представља одређени проблем.
- Клубови немају подмладак, па се млади спортисти развијају кроз школски спорт. Из тог разлога се најталентованији спортисти у средњошколском узрасту налазе у рукама професора који нису тренери. Дешава се да на пример професор географије води кошаркашки тим, да тренинге осмишљава и води гледајући ју-тјуб. На факултетима је то органозованије, али та деца до своје 22 године немају адекватну тренерску подршку. Оно што је занимљиво, њихова култура не дозвољава напуштање школе. Образовање им је веома важно - истиче Павићевић.
ДЕЛИЈЕ У ТРАНСУ: Ево како је Ђенка поздравио повратак Цирбеса у Звезду!
Својевремено је Лука Павићевић био најбољи ђак гимназије "Слободан Шкеровић". Такође, био је првак Црне Горе у математици, а у жељи да давне 1985. године што пре дође до Математичког факултета на Универзитету Јута, Лука Павићевић је за годину дана завршио два разреда средње школе и са само 17 се отиснуо преко Атлантика. Ипак, факултет није завршио, вратио се у Европу што се испоставило као исправна одлука, јер је не дуго затим три пута са Југопластиком освајао титулу клупског првака Европе. Иако је напунио 50 година Лука Павићевић жели да оствари оно што није стигао да уради у младости - да стекне факултетску диплому. У жељи да се даље стручно усавршава Павићевић је ових дана уписао Факултет за спорт Универзитета "Унион - Никола Тесла".
- Сјајне препоруке о Факултету за спорт на Новом Београду сам добио од мог доброг пријатеља и колеге Владе Јовановића, некадашњег тренера Партизана сада селектора младе репрезентације Србије. Разговор са њим на ту тему је био пресудан, а додатну потврду о квалитету Факултета и своју исправну одлуку да га упишем добио сам сазнањем да ће ми један од наставника бити уважени професор Владимир Копривица. Напустио сам студије у Америци на трећој години да бих се професионално бавио кошарком. У међувремену сам завршио Вишу тренерску школу, али сам осећао да је тај део моје личности остао недовршен. Логичан избор је био студијски програм Тренер у спорту пре свега јер је систем образовања прилагођен спортистима и спортским стручњацима који попут мене живе и раде у иностранству - констатовао је Павићевић.
СРПСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВАЦ ОДЛУЧИО: Бјелица ОСТАЈЕ у НБА! (ФОТО)
После кратке паузе и боравка у Београду, Павићевић се враћа у Јапан. Има важећи уговор на још годину дана, а по сопственом признању волео би да остане у Токију. Због обавеза које је имао у Јапану није могао да присуствује поновном окупљању легендарне генерације из Бормија.
- После премијере документарног филма "250 степеника" Саша Ђорђевић је направио viber групу у којој су сви играчи из те генерације, тако да смо стално у контакту. Када је Дино Рађа чуо да сам у Јапану, звао ме је и рекао да му је неостварена жеља да види Токио. Пошто знам да је велики љубитељ мотора, одмах сам му поручио да седне на свог "Харлија Дејвидсона" и дође, а да за остало не брине - уз осмех је закључио Павићевић.
Све најновије спортске вести можете да прочитате ОВДЕ.