ЗА ИСТОРИЈУ: Ових седам догађаја је обележило Олимпијске игре у Токију! (ФОТО)
Наши спортити поставили су нови рекорд по броју освојених одличја
Летње олимпијске игре у Токију биле су 32. по реду највећа смотра спортиста на свету. Србија је освојила девет медаља, највише одличја припало је Сједињеним Амричким Државама (чак 113), а у престоници Јапана забележено је много момената који ће заувек остати упамћени.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/10/231319743_519337006037783_8979736551601220284_n.jpg?itok=jbRQ2Ra7)
УЗЕЛА СИ ТРОФЕЈ, ЈОВАНА: Величанствен дочек за златну српску хероину
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/10/231837968_2361722567292164_6701584043748299254_n.jpg?itok=dzSE3UPN)
ДА РАЗЛУПАШ И ФЛАШЕ И ЧАШЕ: Ватерполисти се ЧУВЕНИМ ХИТОМ опростили од капице Србије – Једном одлетеће птице…
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/09/20210809vmserbia17.jpg?itok=PwF43rIz)
ИСТОРИЈСКЕ РЕЧИ СЕЛЕКТОРА: Терзић најавио НАПАД на нову МЕДАЉУ!
Доносимо вам неколико догађаја који су обележили Игре у Токију.
А сад адио!
Делфини су исписали нове странице историје ватерпола. Не само да су успели да одбране злато из Рија, већ су још једном показали какав менталитет, тимски дух и инат поседују. Пресудни моменат било је полуфинале против Шпаније, где су упркос нефер суђењу и великом заостатку успели да преокрену и обезбеде пласман у финале.
Ватерполисти Србије донели су тако четврту везану медаљу са олимпијских игара нашој земљи, рачунајући друго узастопно злато. У свом последњем наступу за репрезентацију од капице Србије опростило се седам величанствених играча, а међу њима су: капитен Филип Филиповић, Андрија Прлаиновић, Милан Алексић, браћа Душко и Гојко Пијетловић, као и Стефани Бранислав Митровић.
Скола школски пример патриотизма
Последњи плес одиграо је и један од највећих кошаркаша у историји, Аргентинац Луис Скола. На својим петим олимпијским играма опростио се од дреса националног тима, а саму завршницу четвртфинала против Аустралије обележиле су његове сузе и овације саиграча и кошаркаша противничког тима.
Скола је освајач два олимпијска одличја, злата из Атине (2004) и бронзе из Пекинга (2008), а поред тога има и две сребрне медаље са светских шампионата, из Индијанаполиса (2002) и Кине (2019). Аргентинац иза себе има и деценију изузетно великих резултата у НБА лиги, а за својих 20 година репрезентативне каријере, увек се одазивао позиву да брани национални дрес.
Ђоковић сања до Париза
Вечерас (21.00) у Белфасту игра се Суперкуп Европе, а састају се освајач Лиге шампиона Челси и првак Лиге Европе Виљареал. Премијерлигаш је, наравно, фаворит - квота на Челси је 1,73, на икс 3,50, а на Виљареал 5,30. Погледајте све квоте кладионице MOZZART за Челси - Виљареал.
Најбољи тенисер света ни на свом четвртом учешћу на олимпијским играма није успео да се окити златом. На дебију у Пекингу 2008. године освојио је бронзано одличје, од тада два пута му је на самом почетку Игара на пут стајао Аргентинац Хуан Мартин дел Потро.
У Токију, кобан по Нолетов сан био је Немац Александар Зверев, који је после преокрета у полуфиналу савладао Ђоковића. У борби за треће место светског броја један поразио је Шпанац Карењо Буста, а на дуел за бронзу у микс дублу са Нином Стојановић није ни изашао због повреде.
Новак је остао са само једном медаљом на четири учешћа, а можда последњу прилику за олимпијско злато имаће у Паризу за три године.
Нова ера спринта
После 45 година доминације спортиста из Северне Америке у спринту, на најбржој трци на Играма дошло је до својеврсног преседана. У најпопуларнијој атлетској дициплини, 100 метара, злато је припало Италијану Марселу Џејкобсу, уз двоструко обарање европског рекорда.
Да ствар буде још револуционарнија, Џејкобс је заједно са тројицом сународника успео да освоји најсјајније одличје и у штафети 4x100 метара.
Без фер плеја за сународницу
Мрљу на краљицу спортова бацила је женска трка на истој дистанци. Наиме, сва три одличја припала су Јамајци, а Елејна Томспон Хера стигла је до најсјајнијег уз нови олимпијски рекорд. Ако сте гледали трку, рекли бисте потпуно заслужено, што је и истина, међутим са тим се не би усагласиле сребрна Шели Ен Фрејзер Прајс и бронзана Шерика Џексон.
После трке, док је славила своје злато и нову најбољу трку на играма икада, у свом радовању била је "усамљена", пошто освјачице другог и трећег места, понављамо, њене сународнице, нису желеле да приђу и увеличају њен успех, већ су се изоловале и кроз евидентан презир посматрале најбржу.
Хрватско дубл-финале
Први пут после 1908. године и Игара у Лондону, на прве две позиције у мушком дублу у тенису нашли су се сународници. Тада су то приредили Британци, а сада Хрвати. Двојац Мате Павић и Никола Мектић оправдао је епитет најбољег дубла данашњице и у финалу савалдали своје земљаке, Марина Чилића и Ивана Додига.
Овим успехом, Хрватска је показала да је једна од највећих тениских нација на свету у овом тренутку.
Гест већи од Игара
Освајач бронзане медаље у дисциплини 50 метара малокалибарска пушка тростав, Миленко Себић показао је да је међу најбољим спортистима, али је тај велики успех засенио својом људскошћу. На постољу намењеном освајачима медаља, стрелац је изашао и у левој руци држао одличје, а у десној слику недавно преминуле колегинице и пријатељице Бобане Величковић. Овај детаљ показао је сав смисао спорта и величину нашег репрезентативца, који је у Токију урадио једну од најплеменитијих ствати у историји олимпијских игара.
Србија је на Играма у Токију поставила нов национални рекорд када је у питању број освојених одличја. Поправили смо биланс за једну медаљу, у односу на Рио, а олимпијски тим наше земље у Париз креће са новом мисијом, а то је двоцифрени учинак.
БОНУС ГАЛЕРИЈА:
Погледајте како изгледа српска одбојкашица Милица Тасић.