БЕОГРАД ЋЕ ОД 10. ДО 23. ЈУНА БИТИ ЦЕНТАР ЕВРОПСКОГ ПРВЕНСТВА У ВОДЕНИМ СПОРТОВИМА! Медаље у духу српских националних мотива
Европско првенство у воденим спортовима се по први пут у историји одржава у Србији од 10. до 23. јуна, а медаље које ће се том приликом додељивати победницима садрже бројне традиционалне српске мотиве.
Такмичари ће се надметати у четири дисциплине – пливање, уметничко пливање, скокови у воду и пливање на отвореним водама, а одличја која ће с поносом носити најбољи иамће традиционалне српске мотиве.
На предњој страни медаље пречника осам цм налази се званични знак Европског првенства у воденим спортовима у Београду, украшен са три тачке у бојама српске заставе израђене техником емајла. Логотип садржи осам вијугавих линија које представљају нити српског веза, а формирајући облик правоугаоника оживљавају и слику базена – арену водених спортова.
Ивица медаље је украшена традиционалним мотивима који одражавају разноликост и богатство културе свих крајева Србије, па се тако на њој налазе орнамент чуриљњак из Пирота, орнамент крста из Призрена, орнамент ромба из Ужица, орнамент ромба са кукама са Фрушке горе и орнамент розете из централне Србије. Сви мотиви су пажљиво одабрани у сарадњи са Етнографским музејом у Београду и Етнографским институтом САНУ.
На полеђини медаље, у средини, налази се званичан логотип такмичења са таласима на ободу.
Београд ће овог лета такође бити и домаћин и Европског првенства у воденим спортовима за мастерс категорију, које је на програму од 26. јуна до 6. јула. Осим поменутих дисциплина, ветерани ће се за медаље такмичити и у ватерполу. Мастерс медаље су пречника шест цм, а од сениорских се, осим по величини, разликују и по натпису на предњој страни, на којој ће писати назив такмичења на енглеском – Еуропеан Aquatics Мастерс Championships Белграде 2024.
Траке за медаље су израђене жакард техником ткања како би приближиле традиционални вез модерном добу. Тамно плава боја трака асоцира на воду и водене спортове, док је по ободу аплициран оригиналан вез са женских јелека српске народне ношње. Као и на медаљама, и на тракама се налазе три тачке у бојама српске заставе и свих пет орнамената.
За израду медаља и трака били су задужени домаћи произвођачи, с циљем