ДЕФИНИТИВНО: Мајдов суспендован, али не само због тога што се прекрстио
Српски џудиста Немања Мајдов дефинтивно је суспендован на пет месеци, а саопштењем се огласила и Међународна џудо федерација (ИЈФ).
Првобитно је разлог био то што се прекрстио током Олимпијских игара у Паризу, али је истина да постоје још неки разлози.
Према саопштењу Међународне џудо федерације (ИЈФ), Мајдов је суспендован због неколико прекршаја који се односе на кршење Етичког кодекса организације, чија је последња верзија ступила на снагу 27. фебруара 2023. године.
Први прекршај односи се на то што је српски џудиста отворено показао религиозни гест и прекрстио се приликом уласка на борилиште, што је у супротности с чланом 3 поменутог кодекса, који регулише понашање спортиста на међународним такмичењима.
Осим тога, Мајдов је наводно одбио да се поклони свом ривалу након завршетка борбе, што се такође сматра кршењем истог члана кодекса. Поклон је традиционални џудо гест поштовања, који је саставни део етике овог спорта.
Трећи прекршај који је довео до његове суспензије односи се на правило о одећи, према којем је Мајдов прекршио члан 8, став 6, јер је на борилишту скинуо џудоги, службену такмичарску опрему. Овај поступак се сматра озбиљним нарушавањем правила такмичења.
- Оптужени је признао своје понашање. Имајући у виду то признање окривљеног, Комисија је разматрала специфичне околности случаја да би применила санкцију сразмерну тежини почињеног прекршаја. Комисија је узела у обзир пружене доказе, односно видео-доказе, на којима се видело понашање окривљеног, за ког је јасно утврђено да се окривљени прекрстио, да није могао да контролише своје емоције, одбио је да се поклони противнику и скинуо је свој појас док је био још на самом борилишту.
- Видео-доказ показује да се окривљени јасно противио додели шидоа (казна током борбе), а онда још једном, по проглашењу победника од стране судије. Оптужени је напустио татами показујући гестове незадовољства. Оптужени је такође објаснио да знак крста није имао за циљ да вређа или провоцира, већ да је то учинио због себе самог, јер му је то давало снагу и самопоуздање. Комисија сматра да је знак крста био релативно дискретан, да није имао за циљ да вређа, а изведен је у тзв. ‘микс зони’, близу уласка у поље намењено борби.
- Комисија сматра да је међу главним карактеристикама џудоа које га разликују од других спортова његово инсистирање на поштовању, али и на правилном и самоконтролисаном понашању на татамију. Овај концепт је фундаментални елемент онога што је познато као ‘дух џудоа’. Други важан фактор у одлуци Комисије је претходно понашање окривљеног због чега су му 2018. и 2022. године изречене опомене и писмена упозорења. Комисија налази да понашање окривљеног није било праћено агресијом или другим непримереним понашањем, али се ипак све догодило пред великом публиком, на олимпијском џудо догађају, чиме се квари имиџ џудоа.
- Комисија одлучује да против окривљеног примени казну од сто и четрдесет (140) дана суспензије од свих џудо активности и на континенталном и на светском нивоу. Таква суспензија се односи и на сва његова чланска права у џудоу, укључујући и обављања функције у вези са спортом или административне активности у њему. Сматра се да период суспензије почиње 31. августа 2024. године - пише у саопштењу.